Reklama
Reklama

Kolejna akcja policji "zero tolerancji" w Wielkopolsce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

Tym razem funkcjonariusze będą się skupiać na kierowcach przekraczających prędkość.

- Nadmierna prędkość jest cały czas jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w tym szczególnie tych, których skutkiem jest śmierć człowieka. Dlatego funkcjonariusze nie będą tolerancyjni dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Działania zostaną przeprowadzone przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych, ale policyjnych kontroli można spodziewać się również na drogach lokalnych - zapowiada Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

Akcja została zaplanowana na 15 i 17 stycznia. - Obwiązują przepisy dot. zatrzymania prawa jazdy stanowią, że w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób, zatrzymane zostanie prawo jazdy i przesłanie go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w 3-miesięcznym okresie, będzie skutkowało wydłużeniem zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. - Kierowanie pojazdem w tych okresach jest wykroczeniem. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy, wiązać się będzie z cofnięciem uprawnienia do kierowania pojazdami - podkreśla.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
2.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro