Reklama
Reklama

W Wielkopolsce ma powstać 8 nowych obwodnic. Jest przetarg na dwie

fot. GDDKiA Poznań

GDDKiA do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłała ogłoszenia o przetargach na zaprojektowanie i budowę dwóch obwodnic - Żodynia w ciągu DK32 oraz Gostynia w ciągu DK12.

Drogi mają powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Dzięki tym dwóm przetargom doszliśmy do dziesięciu, jakie w tym roku ogłosiliśmy z Programu budowy 100 obwodnic. Każda z tych inwestycji to poprawa komfortu życia mieszkańców miejscowości, przez które obecnie przechodzą ruchliwe odcinki dróg krajowych. To również poprawa warunków dla ruchu tranzytowego, zarówno międzyregionalnego, jak i międzynarodowego. Ze swojej strony deklarujemy sprawne procedowanie przetargów i wyłonienie wykonawców, aby za 3-4 lata mieszkańcy i kierowcy mogli odetchnąć z ulgą - podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Najlepszy barber w Swarzędzu! Najlepszy barber w Poznaniu! Depilacja woskiem do usługi barberskiej -50% od ceny regularnej tylko do 31 stycznia! Zarezerwuj wizytę już teraz -> www.wonderland.pl #wonderlandpolska
REKLAMA

W ramach inwestycji - obwodnica Żodynia - powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości około 3,3 km. Obwodnica Żodynia wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5.

W ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP o długości 17 km i przekroju jedna jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz odcinkowo jeden kierunek poszerzony o drugi pas.

W ramach Programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic:
- Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
- Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
- Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
- Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
- Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
- Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72.


W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych - przypomina Alina Cieślak z GDDKiA.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zima w Poznaniu. Od rana znów sypnęło śniegiem
2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
50.38 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro