Reklama
Reklama

Ulica Królowej Jadwigi przejdzie metamorfozę. Posadzenie drzew będzie nawiązaniem do historycznych założeń Ringu Stubbena

fot. PIM / wizualizacja

W najbliższy poniedziałek, 30 listopada, rozpocznie się przebudowa chodnika po północnej stronie ulicy Królowej Jadwigi.

Prace dotyczą odcinka od ul. Półwiejskiej do ul. Karmelickiej.

Najlepszy barber w Swarzędzu! Najlepszy barber w Poznaniu! Depilacja woskiem do usługi barberskiej -50% od ceny regularnej tylko do 31 stycznia! Zarezerwuj wizytę już teraz -> www.wonderland.pl #wonderlandpolska
REKLAMA

Obecny chodnik jest mocno zniszczony, trzeba go rozebrać i wybudować na nowo. Zieleń stanowi kilka drzew i wąskie pasy trawników. Prace zostały podzielone na etapy tak, by zostało zachowane dojście do klatek schodowych i bram pobliskich nieruchomości - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ciągi komunikacyjne dla pieszych będą się zmieniać wraz z postępem prac. Na czas prowadzenia robót niedostępne będą miejsca parkingowe wzdłuż ulicy.

W zależności od warunków atmosferycznych, prace zajmą ok. dwa miesiące. Realizacja inwestycji poprawi funkcjonalność układu komunikacyjnego w tym rejonie i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa ruchu. W zakresie prac jest rozbiórka istniejącego chodnika z miejscami postojowymi, budowa kanału technologicznego, wykonanie nowej konstrukcji i nawierzchni chodnika oraz miejsc postojowych (dwa przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami) - informują urzędnicy PIM.

Ulica Królowej Jadwigi wraz z al. Niepodległości tworzy poznański Ring zrealizowany na początku XX wieku na obszarze, który wcześniej zajmowany był przez fortyfikacje. Został on zaprojektowany jako aleja z promenadą pośrodku i dwiema jezdniami po bokach. Istotnym elementem w zamyśle twórców była zieleń - pierścień przyrody otaczający śródmieście.

W zakres rozpoczynającej się w poniedziałek inwestycji oprócz przebudowy chodnika na ul. Królowej Jadwigi wchodzą także nasadzenia 15 wiązów, co będzie nawiązaniem do historycznego założenia Ringu Stubbena. Oprócz drzew posadzone zostaną również lilaki, irgi szwedzkie i trawniki. Nowa zieleń sadzona będzie w wyniesionych gazonach, a istniejące drzewa zostaną dodatkowo zabezpieczone słupkami przed uszkodzeniem. Przewidziany jest również montaż koszy na śmieci i sześciu ławek - dodają urzędnicy PIM.

Termin sadzenia zieleni będzie zależny od warunków atmosferycznych.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zima w Poznaniu. Od rana znów sypnęło śniegiem
2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
28.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro