Reklama
Reklama

Ulica Królowej Jadwigi przejdzie metamorfozę. Posadzenie drzew będzie nawiązaniem do historycznych założeń Ringu Stubbena

fot. PIM / wizualizacja

W najbliższy poniedziałek, 30 listopada, rozpocznie się przebudowa chodnika po północnej stronie ulicy Królowej Jadwigi.

Prace dotyczą odcinka od ul. Półwiejskiej do ul. Karmelickiej.

Obecny chodnik jest mocno zniszczony, trzeba go rozebrać i wybudować na nowo. Zieleń stanowi kilka drzew i wąskie pasy trawników. Prace zostały podzielone na etapy tak, by zostało zachowane dojście do klatek schodowych i bram pobliskich nieruchomości - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ciągi komunikacyjne dla pieszych będą się zmieniać wraz z postępem prac. Na czas prowadzenia robót niedostępne będą miejsca parkingowe wzdłuż ulicy.

W zależności od warunków atmosferycznych, prace zajmą ok. dwa miesiące. Realizacja inwestycji poprawi funkcjonalność układu komunikacyjnego w tym rejonie i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa ruchu. W zakresie prac jest rozbiórka istniejącego chodnika z miejscami postojowymi, budowa kanału technologicznego, wykonanie nowej konstrukcji i nawierzchni chodnika oraz miejsc postojowych (dwa przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami) - informują urzędnicy PIM.

Ulica Królowej Jadwigi wraz z al. Niepodległości tworzy poznański Ring zrealizowany na początku XX wieku na obszarze, który wcześniej zajmowany był przez fortyfikacje. Został on zaprojektowany jako aleja z promenadą pośrodku i dwiema jezdniami po bokach. Istotnym elementem w zamyśle twórców była zieleń - pierścień przyrody otaczający śródmieście.

W zakres rozpoczynającej się w poniedziałek inwestycji oprócz przebudowy chodnika na ul. Królowej Jadwigi wchodzą także nasadzenia 15 wiązów, co będzie nawiązaniem do historycznego założenia Ringu Stubbena. Oprócz drzew posadzone zostaną również lilaki, irgi szwedzkie i trawniki. Nowa zieleń sadzona będzie w wyniesionych gazonach, a istniejące drzewa zostaną dodatkowo zabezpieczone słupkami przed uszkodzeniem. Przewidziany jest również montaż koszy na śmieci i sześciu ławek - dodają urzędnicy PIM.

Termin sadzenia zieleni będzie zależny od warunków atmosferycznych.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne dziś ostrzeżenie IMGW
4℃
1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro