Reklama
Reklama

Dodatkowe przejście dla pieszych na moście Dworcowym? Miasto zleci analizy

fot. BIP Poznań

Niewykluczone, że piesi zyskają dodatkowe przejście w rejonie mostu Dworcowego.

Wszystko rozpoczęło się od interpelacji Pawła Sowy. Miejski radny, na wniosek mieszkańców, zwrócił się w niej do Jacka Jaśkowiaka o wytyczenie przejścia dla pieszych po zachodniej stronie mostu Dworcowego. Wspomniał również o zmianie geometrii już istniejących przejść i wytyczeniu dróg rowerowych w obrębie skrzyżowania most Dworcowy/Roosevelta/Głogowska.

Podobny pomysł pojawił się już jako projekt w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, ale nie znalazł poparcia. Według radnego Sowy w dobie koronawirusa powinien on zostać zrealizowany z inicjatywy miasta, ponieważ wpisuje się np. w pakiet dla mobilności. Miałby również ułatwić dotarcie z peronów 4, 5 i 6 dworca na przystanki tramwajowe.

Na interpelację odpowiedział Mariusz Wiśniewski, który wskazał, że ewentualne wytyczenie nowego przejścia wymaga wykonania analizy budowlanej obejmującej zmianę geometrii skrzyżowania, budowę azyli dla pieszych oraz przebudowę obiektu mostowego i torowiska. Trzeba też dokonać analizy pod względem organizacji ruchu, tj. przeprogramowania sygnalizacji świetlnej celem zapewnienia odpowiedniego czasu dla pieszych i rowerzystów; obecnie sygnalizacja świetlna zapewnia priorytetową obsługę tramwajów, nie powodując zatorów w godzinach szczytu.

- Powyższe analizy posłużą do określenia możliwych rozwiązań oraz kosztów proponowanej reorganizacji skrzyżowania. Ostateczna decyzja w zakresie postulowanych zmian zostanie podjęta przez Miejskiego Inżyniera Ruchu w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich, Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym na podstawie uzyskanych analiz. Jednocześnie informuję, że zlecenie przeprowadzenia wyżej wymienionych analiz będzie możliwe do zrealizowania najwcześniej w 2021 roku - zaznaczył zastępca prezydenta.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny mróz w Poznaniu w prognozie zagrożeń IMGW
-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro