Reklama
Reklama

Przy ul. Kurlandzkiej powstanie nowy wiadukt. Prace ruszą jeszcze w tym roku

fot. ZDM / wizualizacja

Inwestycja posiada wszystkie niezbędne zgody, w tym Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), a na ukończeniu jest procedura związana z podpisaniem umowy z wykonawcą prac.

Jak już wspominaliśmy na łamach naszego portalu wiadukt drogowy w ciągu ulicy Kurlandzkiej, nad ulicą Bolesław Krzywoustego, który powstał w latach 70 XX w. wymaga przebudowy ze względu na zły stan techniczny. Obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy czteroprzęsłowy. Zostanie wyposażony w jezdnie, chodniki, drogę rowerową. Będzie posiadał oświetlenie i, co najważniejsze, odwodnienie, którego istniejący obiekt nie posiada. Skrzyżowania ulicy Kurlandzkiej z ulicami Wiatraczną i Bobrzańską zostaną przebudowane na ronda. W ramach zadania wybudowane zostaną także ekrany akustyczne oraz posadzona nowa zieleń.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W ramach procedury uzyskania ZRID-u przeprowadzona została ocena wpływu inwestycji na środowisko, zakończona uzyskaniem decyzji środowiskowej. Ocena wpływu przebudowy wiaduktu i układu drogowego na środowisko obejmowała między innymi pomiary natężenia hałasu. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ), wydając decyzję środowiskową, zobowiązała inwestora do poszerzenia zakresu inwestycji o montaż ekranów akustycznych, aby zapewnić mieszkańcom, zgodny z obowiązującymi przepisami, komfort akustyczny - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

W ramach istniejącego pasa drogowego, ukształtowania terenu i uzbrojenia podziemnego oraz biorąc pod uwagę warunki techniczne i przepisy prawa projektanci rozmieścili, w sposób optymalny, wszystkie niezbędne elementy infrastruktury - jezdnie, chodniki, drogę rowerową, oświetlenie i ekrany. Warto również podkreślić, że aby zmniejszyć poziom hałasu w projekcie zastosowano dodatkowe rozwiązania, takie jak cicha nawierzchnia na jezdniach i ograniczenie prędkości pojazdów - dodaje.

Jak już wcześniej informowano instalacja ekranów wiąże się z koniecznością wycinki około 80 drzew rosnących w pasie drogowym ul. Kurlandzkiej. Jednak w związku z tym, jak ważne dla okolicznych mieszkańców są drzewa rosnące w rejonie planowanych prac, zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zobowiązał ZDM i spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie do ponownej weryfikacji zakresu usuwanej zieleni w ramach mającego powstać ekranu akustycznego. Analiza ma być przeprowadzona przed rozpoczęciem prac. Ponadto decyzja środowiskowa jest obecnie ponownie analizowana przez RDOŚ.

Jak podkreślają przedstawiciele ZDM w ramach całej inwestycji zostanie nasadzonych ponad 9 300 sztuk roślin (w tym drzewa, krzewy, byliny, trawy, rośliny cebulowe) o łącznej powierzchni 1318 metrów kwadratowych. Wzdłuż przebudowywanego odcinka ulicy Kurlandzkiej, od strony osiedla Orła Białego, zostanie posadzony szpaler lip oraz krzewy jaśminowca. Ponadto w rejonie inwestycji, w uzgodnionej m.in. z ZDM lokalizacji, posadzonych zostanie około 170 drzew w ramach nasadzeń rekompensacyjnych - kończy Kaniewska.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
25.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro