Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -7
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jaka przyszłość czeka targowisko na Bema

czwartek, 31.05.2007 r.
godz. 09.23

Średnio raz w roku powraca temat prawa bytu i ewentualnej przyszłości targowiska przy Dolnej Wildzie. Popularny bazar Bema niby wszystkim przeszkadza, a wciąż cieszy się ogromną popularnością. Atrakcyjne tereny od lat kuszą inwestorów. We wtorek swoje plany dotyczące okolic stadionu Warty przedstawiła kolejna firma.

Targowisko przy Dolnej Wildzie od ponad 15 lat jest źródłem utrzymania wielu osób. Miasto zdecydowało się na utworzenie w tym miejscu bazaru, aby zlikwidować tak zwany handel z łóżek. Mimo licznych głosów krytyki, targowisko cieszy się niezmiennym powodzenie. Tłumy klientów - szczególnie w weekendy - kuszą przede wszystkim niskie ceny i spory wybór oferowanych produktów. Jednak właśnie sprzedawane towary są jednym z argumentów przemawiających za likwidacją bazaru. Co jakiś czas celnicy organizują nalot na targowisko. Za każdym razem rekwirują mnóstwo podróbek i pirackich płyt, często też zatrzymują handlujących tam cudzoziemców, którzy nie mają prawa do pobytu w Polsce. Taki stan rzeczy denerwuje uczciwych handlowców, którzy zarabiają tu na utrzymanie swoich rodzin.

Powszechna jest także opinia, że targowisko zwyczajnie nie pasuje do tej części miasta i psuje obraz rozwijającej się okolicy. Mimo uporządkowania straganów i zadaszenia targowiska nadal wiele osób uważa, że tak atrakcyjna część Poznania zasługuje na bardziej reprezentacyjne zagospodarowanie. Obok pomysłów utworzenia terenów rekreacyjnych pojawiają się koncepcje tworzenia przestrzeni mieszkalnych lub handlowo - usługowych. Nowoczesnych, tak aby ta część miasta nie kontrastowała z otoczeniem.

Swój pomysł na zmianę przeznaczenia zrujnowanego stadionu Warty we wtorek przedstawiła firma DK Development. Według projektu na miejscu straszących pozostałości obiektu sportowego ma powstać "nowa część miasta" z budynkami mieszkalnymi i częścią handlowo - usługową. Przy realizacji projektu nazwanego "Nowa Wilda" zniknąłby także ten bazar. Uważamy, że dla tych ludzi trzeba znaleźć nowe miejsce zamienne - wyjaśnia Adam Trybusz, przedstawiciel inwestora.

Jeszcze przed wakacjami Rada Miasta ma debatować nad zagospodarowaniem terenów dawnego stadionu Warty. Z pewnością w kręgu zainteresowań radnych znajdzie się także bazar Bema. Tymczasem inwestorzy już mają gotowe plany i czekają jedynie na zielone światło ze strony miasta. 

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow