Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -4
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
-1°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Afera gruntowa: zatrzymano poznańskiego adwokata

KaT
wtorek, 30.08.2011 r.
godz. 22.06

Znany poznański adwokat oraz pracownik Agencji Nieruchomości Rolnych trafili w ręce wielkopolskich policjantów. Zarzuca im się udział w grupie przestępczej nielegalnie przejmującej nieruchomości.

Do zatrzymań mężczyzn doszło we wtorek w godzinach porannych. Nie są to pierwsze interwencje policji w tej sprawie - już w kwietniu zatrzymano 6 osób. We wtorek zatrzymano poznańskiego prawnika, który prowadzi kancelarię adwokacką. Mężczyzna miał m.in. nakłaniać świadka do składania fałszywych zeznań w procesie sądowym, a także brać udział w płatnej protekcji. Pracownikowi ANR, również zatrzymanemu we wtorek, zarzuca się natomiast korupcję oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jak działali przestępcy? Już w 2010 roku funkcjonariusze otrzymywali informacje o przejmowaniu prawa własności nad nieruchomościami od osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Osoby pilnie potrzebujące gotówki, które nie mogły liczyć na kredyt w banku, zgłaszały się do osób ogłaszających się w prasie. Mężczyźni pożyczali pieniądze (kwoty od 14 do 40 tysięcy złotych) pod warunkiem ustanowienia zastawu w postaci mieszkania albo innej nieruchomości. Pożyczkobiorcy byli jednak wprowadzani w błąd podpisując akty notarialne - bezpowrotnie tracili bowiem prawo do własności lokalu mieszkalnego.

Wszystkie osoby zamieszane w nielegalny proceder trafią przed sąd. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.