Advertisement
Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -1
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1026 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wałęsa Honorowym Obywatelem Miasta Poznania!

aKa/Kinga
środa, 18.11.2009 r.
godz. 13.42

Lech Wałęsa jest postacią kultową, kojarzoną z walką o wolność nie tylko przez Polaków, ale też mieszkańców państw zagranicznych. Władze Poznania postanowiły uhonorować jego zasługi poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

Uroczystość odbyła się w środę w południe w Ratuszu na Starym Rynku. Uczestnikami tego spotkania byli radni, prezydent Poznania oraz ksiądz Stefan Dusza, który również został odznaczony.

Wałęsa miał odebrać tytuł Honorowego Obywatela razem z premierem Tadeuszem Mazowieckim w dniu Święta Patronów Poznania już w czerwcu. Wtedy jednak na przeszkodzie stanął mu wyjazd do Brukseli. Wczorajszy przylot do Poznania również się nie powiódł z powodu złych warunków atmosferycznych.

Dzisiaj nie było już żadnych przeszkód. Rano, jeszcze przed oficjalną uroczystością, Wałęsa spotkał się ze studentami Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania Lech Wałęsa odebrał z rąk prezydenta Ryszarda Grobelnego. To wyróżnienie dla byłego prezydenta jest jednym z elementów poznańskich obchodów 20. rocznicy wolnych wyborów w Polsce, którą obchodzono w czerwcu.

Sympatia byłego prezydenta do Poznania i przede wszystkim jego walka o wolną Polskę wpłynęły na decyzję Rady Miasta, by to właśnie Wałęsę uhonorować tym prestiżowym tytułem.

Lista zasług Lecha Wałęsy jest długa, jego działania zostały docenione zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Otrzymał wiele doktoratów honorowych m.in. Universite Nore-Dame, USA (1982) Harvard University (USA 1993), Universite Paris VIII (Francja 1983), Fordcham Unniversity (USA 1984), University of Columbia (USA 1981), a także Uniwersytetu Gdańskiego (1990) i Uniwersytetu w Toruniu (1990). Jest jedynym polskim Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. To swoisty symbol. legenda „Solidarności”.

Jego charakterystyczna postać pojawia się także w kulturze masowej. Wizerunek Wałęsy wykorzystał Michael Jackson w teledysku do Man in the Mirror oraz grupa The Scorpions w utworze Wind of Change nawiązującym do przemian politycznych w Europie Środkowo – Wschodniej pod koniec lat 80.

Poza tym, w Parku Natury w Odolanowie w czerwcu bieżącego roku został odsłonięty Pomnik Lecha Wałęsy. Umieszczono go w Alei Polskich Noblistów i jest to pierwszy monument ikony „Solidarności” w naszym kraju.

Lech Wałęsa uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Poznańskiego Czerwca w 1981r. w Poznaniu. Może nadszedł czas, by były prezydent, noblista, laureat wielu odznaczeń, medali i wyróżnień przyjechał do Poznania na odsłonięcie własnego pomnika?

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Reklama