Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
16 4
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
16°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1018 hPa

Suchy Las: otwarcie Laboratorium Energii Odnawialnej

j
czwartek, 17.09.2009 r.
godz. 11.03

W środę przy składowisku odpadów w Suchym Lesie powstało Laboratorium Energii Odnawialnej. Można w nim zobaczyć doświadczenia fizyczne z wykorzystaniem energii słonecznej i wiatrowej. Wszystko to przygotowano z myślą o uczniach - zajęcia mogą być uzupełnieniem lekcji fizyki.

Laboratorium Energii Odnawialnej uruchomione na składowisku odpadów w Suchym Lesie ma służyć głównie młodym do upowszechniania wiedzy o przedsięwzięciach związanych z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Laboratorium stanowić będzie doskonałe i praktyczne uzupełnienie zajęć z fizyki i przedmiotów zawodowych szkół elektrycznych. Laboratorium wyposażone jest w turbiny wiatrowe o osi poziomej i pionowej, moduły fotowoltaiczne - polikrystaliczny i monokrystaliczny. Pieniądze - 50 tysięcy złotych na zakup tych urządzeń Zakład Zagospodarowania odpadów wywalczył w konkursie. Pieniądze na specjalistyczny sprzęt dał Wojewódzki fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Jak się okazuje to właśnie Wielkopolska jest jednym z najkorzystniejszych regionów w naszym kraju pod względem zasobów energii wiatru. Osoby odwiedzające składowisko będą mogły zapoznać się z zagadnieniami związanymi z produkcją "zielonej energii", z wiatru i słońca. Laboratorium w Suchym Lesie można natomiast odwiedzić po wcześniejszym zgłoszeniu w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów lub na składowisku.

 

Reklama