Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
15 9
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
15°C 1023 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1026 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
Odwiedź Niku Bowling! | Wczoraj, godz. 19:00
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Gratowóz ma już trzy lata

piątek, 29.08.2008 r.
godz. 15.38
| piątek, 29.08.2008 r., godz. 15.38
Gratowóz ma już trzy lata

Z pewnością każdy z nas lubi nowe technologiczne zabawki i coraz trudniej się nam dziś bez nich obejść. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kiedy starą komórkę zastąpimy nową, ta wyrzucona na śmietnik staje się poważnym zagrożeniem dla środowiska.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera z sobie metale ciężkie, które kiedy trafią do  środowiska przedostają się do wód gruntowych. W efekcie występują w coraz wyższych stężeniach w żywych organizmach (rośliny, zwierzęta, ludzie) i środowiskach, w których bytują te organizmy. Jeżeli pomyślimy o ilości sprzętu jaki po zużyciu trafi z naszych gospodarstw domowych do ziemi  problem skażenia środowiska jaki spowodujemy jest zatrważający.

 

Wyrzucając zużyty sprzęt do kosza nie tylko szkodzimy środowisku, ale łamiemy prawo. Od 21 października 2005 roku w Polsce obowiązuje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która nakłada na posiadaczy zużytego sprzętu obowiązek przekazywania go do specjalnych punktów zbiórki. Za wyrzucenie elektrośmieci do kosza grozi kara grzywny.

 

Jak zatem prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem? Na to pytanie  zna już odpowiedź wielu Poznaniaków. W sierpniu mija właśnie trzeci rok działalności GRATOWOZU czyli Mobilnego Punktu Gromadzenia Odpadów Problemowych. W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbiera on bezpłatnie od mieszkańców odpady problemowe. W ten sposób od 2005 roku ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w strumieniu odpadów składowanych na składowisku zmniejszyła się o 125ton!

 

Jubileuszowa zbiórka odpadów odbyła się w tym roku w dzielnicy GRUNWALD. Dzięki współpracy z Administracjami Spółdzielni, informacja o zbiórce dotarła do wielu mieszkańców i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, co było dla nas największą nagrodą w trzecią rocznice rozpoczęcia naszej działalności. Większość mieszkańców chwali naszą akcję, jednak spotykamy się również z niezadowoleniem mieszkańców, kiedy nie mogą u nas zostawić niektórych odpadów. Przypominamy, że Gratowóz przeznaczony jest do zbiórki odpadów niebezpiecznych, dlatego podczas akcji nie zbieramy mebli, opon czy gruzu.

 

Kolejna 37 akcja odbędzie się na Wildzie, w pierwszą sobotę miesiąca 6 września. Szczegółowy harmonogram zbiórki znajduje się na stronie www.odpady.poznan.pl.

 

Przypomnijmy, że GRATOWÓZ to nie jedyny sposób na pozbycie się starego TV czy lodówki. Od lutego tego roku dla mieszkańców Poznania został udostępniony Stały Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych. Gratowisko znajduje się na ul. 28 Czerwca 284, gdzie przyjmowany jest bezpłatnie od mieszkańców Poznania zużyty sprzęt. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-17 oraz w soboty od 8-16. Jak dotąd odwiedziło nas już 5000 Poznaniaków. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszym punktem planujemy otwarcie kolejnego.

Reklama