Reklama

Poznański naukowiec rozwiązał zagadkę upadku miasta sprzed ponad 6 tys. lat

fot. Portal UAM
fot. Portal UAM

Zespół pod kierownictwem prof. Arkadiusza Marciniaka z UAM dowiódł, że upadek legendarnego miasta Çatalhöyük miał związek z dramatycznymi zmianami klimatu.

Badaniom naukowym na temat upadku megamiasta Çatalhöyük, którego ruiny znajdują się w dzisiejszej Turcji, sporo miejsca poświęca prestiżowe pismo wydawane przez amerykańską Narodową Akademię Nauki (PNAS). W najnowszym numerze tego periodyku aż 10 autorów przedstawia wyniki prac związanych z tajemnica Çatalhöyük. Wśród nich jest także prof. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii UAM.

Zadbaj o swój komfort już dziś! Profesjonalny montaż klimatyzacji w Twoim domu lub biurze. Sprawnie, czysto i zawsze na czas!
REKLAMA


Naukowcy ujawnili znaczące załamanie się klimatu na Ziemi ponad 6200 lat temu, dzięki analizie zmian w ilości deuteru - stałego izotopu wodoru, znalezionego w tłuszczach zwierzęcych, zakonserwowanych w naczyniach garncarskich, używanych przez społeczność rolniczą, zamieszkującą Çatalhöyük. Zespół prof. Marciniaka potwierdził znaczące ochłodzenie i osuszenie klimatu oraz reakcję społeczności rolniczej w Çatalhöyük, która musiała się dostosować do gwałtownych zmian klimatu.

Dzięki odkryciu zmiany klimatu sprzed tysięcy lat stają się ewidentne i coraz lepiej rozumiane. Pokazują też ogólny spadek temperatur, trwający ok. 160 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Alert RCB trafił do mieszkańców ośmiu wielkopolskich powiatów. Chodzi o warunki pogodowe
19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
28.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro