Reklama

Chcą przywrócić ruch pasażerski na wielkopolskiej trasie kolejowej. Na tory wyjechał PUN

PUN w akcji | fot. PKP PLK
PUN w akcji | fot. PKP PLK

Pociąg do Potokowej Wymiany Nawierzchni jest jednym z najnowocześniejszych w zapleczu technicznym PKP PLK i w tym roku był wykorzystywany m.in. w Wielkopolsce.

- PUN to potężna, wieloczłonowa maszyna torowa, która wykonuje złożone prace w sposób ciągły, przesuwając się po torze. W ramach jednego przejazdu maszyna demontuje starą nawierzchnię - szyny i podkłady - a następnie układa nowe elementy toru, wyrównuje je i stabilizuje. Działa jak zgrany zespół specjalistów, tyle że z precyzją automatów. Dzięki tej technologii wymiana nawierzchni na kilku kilometrach toru może zająć zaledwie kilka dni. To znaczący krok naprzód w porównaniu z tradycyjnymi metodami, które wymagały kilkutygodniowego zamknięcia linii lub pracy etapami - informuje PKP PLK.

W pierwszej połowie 2025 roku PUN był wykorzystywany m.in. na trasie Stawiany - Sława Wielkopolska. - Tor został ułożony z użyciem materiałów staroużytecznych i dostosowany do prędkości 120 km/h - dodaje. - PUN-y wykorzystywane są zarówno w ramach dużych inwestycji modernizacyjnych, jak i prac utrzymaniowych prowadzonych przez jednostki PLK S.A. Jedna maszyna PUN ma długość nawet 600 metrów i umożliwia wymianę do 1000 metrów toru dziennie, a w sprzyjających warunkach nawet do 2000 metrów - to tempo nieosiągalne dla tradycyjnych metod wymiany torów.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku podpisano list intencyjny w sprawie przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej Gniezno - Sława Wielkopolska, a odcinek Stawiany - Sława Wlkp. to fragment tej trasy. W ubiegłym roku zapowiadano, że pociągi z pasażerami mogłyby tu kursować od grudnia 2026 roku i jak widać, prowadzone są prace w ramach tej inwestycji. Parametry poprawiono na stosunkowo krótkim odcinku. Przed PKP PLK prace na dłuższym, ponad 30-kilometrowym odcinku między Gnieznem a Stawianami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Dla jednego powiatu w naszym regionie
24℃
17℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro