Duże zmiany na Ostrowie Tumskim? Osiedlowi radni są pełni obaw
Teraz do sprawy będą mogli się wypowiedzieć sami mieszkańcy.
Jak już informowaliśmy, poznaniacy mogą wziąć udział w drugim etapie konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Rejon Ostrowa Tumskiego - część północna B1".
"To jest kolejny projekt już dla Ostrowa Tumskiego, to taki plan, który w swych założeniach ma przekształcić tereny poprzemysłowe, czy przemysłowe na tym terenie i teren ogrodów działkowych na taką nową śródmiejską dzielnicę Poznania. Co więcej, w tym projekcie musieliśmy rozstrzygnąć też pewne kwestie obsługi komunikacyjnej tego terenu - przepraw mostowych, podstawowych dróg itd." - mówi przed kamerą WTK Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
"Planowana skala zmiany i możliwa nowa liczba mieszkańców niepokoi osiedlowych radnych. Według tych szkiców, które przesyłała nam MPU, będzie tam możliwy przejazd jedynie przez ulicę Marii Panny i gdzieś na tyłach wyspy przez ulicę św. Wincentego oraz przez kładkę pieszo-rowerową. Można przyjąć, że będzie to kilka, jak nie kilkanaście tysięcy mieszkańców - więc samochody i korki" - tłumaczy reporterowi WTK Cyryl Kwaśniewski z Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria.
Członkowie rady osiedla obawiają się też, że skurczy się teren zielony na rzecz nowych inwestycji. Uważają, że wizja nowego osiedla powinna być lepiej dopracowana.
Przypominamy. Projekt obejmuje niemal 99 hektarów w centralnej części miasta, na północ od katedry i mostu Biskupa Jordana. Zakłada rozwój funkcji mieszkaniowej i usługowej, przy jednoczesnym zachowaniu historycznego i krajobrazowego charakteru Ostrowa Tumskiego.
"W północnej części wyspy Ostrów Tumski znajduje się zabudowa produkcyjna i usługowa, jak również teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Energetyk". Po wschodniej stronie rzeki Cybiny, wzdłuż ul. Bernata oraz Zawady zlokalizowana jest niska i średniowysoka część mieszkaniowa i usługowa. W granicach projektu planu występują rozległe tereny zieleni oraz obszary w sąsiedztwie rzeki Warty oraz Cybiny. W granicy opracowania znajdują się budynki objęte ochroną konserwatorską"- informują miejscy urzędnicy.
"Głównym celem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest umożliwienie przekształceń funkcjonalno-przestrzennych północnej części Ostrowa Tumskiego. Istotnym zamiarem jest również wprowadzenie połączeń komunikacyjnych tego obszaru z pozostałą częścią wyspy oraz Zawad"- dodają.
W poniedziałek, 28 kwietnia, odbędzie się otwarte spotkanie stacjonarne z projektantami z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Do 23 maja mieszkańcy mogą przekazywać swoje opinie i sugestie drogą elektroniczną ([email protected]), tradycyjną pocztą (MPU, ul. Za Bramką 1), przez ePUAP (/MPU_Poznan/SkrytkaESP) lub za pomocą E-doręczeń (AE:PL-33601-40048-DEAJF-16).
Więcej informacji na temat projektu oraz konsultacji dostępnych jest na stronie internetowej.
Najpopularniejsze komentarze