Gigantyczna inwestycja w Poznaniu. Każdy może się dorzucić do budowy
Chodzi o Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
W środę zaprezentowano postępy na budowie najnowszego poznańskiego muzeum - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jak informowaliśmy już na epoznan.pl, w pierwszym kwartale roku powstał zarys rotundy o rozpiętości około 30 metrów, która będzie centralną salą muzeum. - W pierwszym roku realizacji inwestycji prace obejmowały głównie roboty ziemne oraz wykonywanie fundamentów, które kosztowały ponad 50 mln złotych - informuje Urząd Marszałkowski. - Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2025 roku przewiduje się zamknięcie stropu konstrukcji podziemnej, który w przyszłości stanie się placem muzealnym, miejscem gdzie będą odbywać się wydarzenia plenerowe. Na koniec roku planowane jest zakończenie budowy konstrukcji co najmniej dwóch z czterech budynków nadziemnych oraz pokrycie ich elewacji kamieniem.
Wystawa testowo ma być uruchomiona w połowie 2027 roku. Właśnie ukończono prace nad jej projektem.
Inwestycja kosztuje zawrotne 388 mln złotych. 222 mln pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 155 od Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej miasto wyłożyło kilka milionów złotych na ten cel. Teraz do budowy mogą też dołożyć się wszyscy chętni. Uruchomiono program sprzedaży cegiełek. Mają cztery nominały - 100, 200, 500 i 1000 złotych. Każda z nich to inna postać zasłużona dla wielkopolskiej insurekcji. Są to 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich, generał Stanisław Taczak, generał Józef Dowbor Muśnicki oraz Ignacy Jan Paderewski.
- Jesteśmy przekonani, że wielu Polaków, nie tylko potomków powstańców, chciałoby mieć swój wkład w budowę Muzeum upamiętniającego tak znaczącą część historii naszej Ojczyzny - przyznaje marszałek Marek Woźniak. - Dochód ze sprzedaży cegiełek, ale i certyfikatów, których wartość przekracza wysokość nominałów w formie cegiełek, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie budowy, ale i stworzenie atrakcyjnej wystawy stałej i wzbogacenie kolekcji muzealiów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości - dodaje.
Cegiełki wydrukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Ich dystrybucja będzie się odbywać dwoma kanałami: online i w punktach stacjonarnych. Stacjonarnie będzie je można nabyć w Punkcie Informacji Miejskiej oraz w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Każdy nabywca, jeśli wyrazi zgodę, znajdzie się w Wirtualnej Księdze Pamiątkowej Darczyńców.
Najpopularniejsze komentarze