Są popularne także w trakcie świąt. Przeprowadzono kolejny test na zawartość pestycydów
Tym razem na tapet wzięto rodzynki.
Na zlecenie fundacji Pro-Test przebadano rodzynki trzech marek. Badania wykonał Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. - Przed Wielkanocą Polacy chętnie kupują rodzynki do świątecznych wypieków. Rodzynki to również przekąska polecana jako zdrowsza alternatywa dla słodyczy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak okazuje się, że przetestowanych rodzynków zdecydowanie nie można nikomu polecić - informuje fundacja.
Badaniom poddano rodzynki marki Alesto Jumbo (Lidl), Bakello (Biedronka) oraz Bakalland. - Wyniki zatrważają. Pestycydy w dużych ilościach wykryto w każdej z badanych próbek! W rodzynkach sułtańskich Bakalland laboratorium wykryło pozostałości aż 16 pestycydów, z których jeden - związek o nazwie chloropiryfos - przekraczał dopuszczalną normę. Zatem te rodzynki w ogóle nie powinny znajdować się w sprzedaży. O wykrytym przekroczeniu normy fundacja poinformowała Sanepid. Jeszcze większą liczbę różnych pestycydów zawierały rodzynki Bakello z Biedronki. Badacze wykryli w nich koktajl aż 27 szkodliwych substancji. Z kolei rodzynki marki Alesto z Lidla zawierały 10 różnych szkodliwych substancji - dodaje Pro-Test.
Jak podkreślono, ilość pestycydów w rodzynkach Bakello i Alesto nie przekraczała norm. - Jednak substancje, które osobno mogą nie przekraczać norm, w momencie gdy oddziałują razem, mogą wpływać negatywnie na nasz organizm z większą mocą. Ich łączny wpływ na organizm nie jest do końca znany. To tzw. "efekt koktajlu", przed którym ostrzegają eksperci. We wszystkich rodzynkach z testu laboratorium znalazło takie pestycydy, których stosowanie w uprawach w Unii Europejskiej jest zakazane. Mimo to - jeśli są one dozwolone w krajach, z których rodzynki sprowadzono - mogą być zgodnie z prawem oferowane konsumentom w Polsce.
Po naszej publikacji otrzymaliśmy oświadczenie od właściciela firmy Bakalland. Oto jego treść:
W nawiązaniu do opublikowanej przez Fundację Pro-Test analizy zawartości pozostałości pestycydów w rodzynkach wyprodukowanych w naszej firmie, informujemy o otwartości i gotowości do wyjaśnienia tej sprawy.
Jako Foodwell Sp. z o.o., szczerze doceniamy działania organizacji przeprowadzających niezależne testy produktów spożywczych, bo zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów to kluczowa wartość w branży spożywczej.
Regularnie i bez wyjątków testujemy wszystkie nasze produkty, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi normami. W tym celu korzystamy z najbardziej wymagającego, uznawanego na całym świecie systemu certyfikacji - BRC. Notę AA na tym certyfikacie posiadamy już od 2017 roku i utrzymujemy ją, mimo zmieniających się wersji i wymagań. Prowadzimy również badania własne naszych produktów oraz okresowe badania w akredytowanych laboratoriach.
Jak zawsze, deklarujemy również pełną otwartość i gotowość do współpracy z Sanepidem w celu wyjaśnienia sprawy. Czekamy na wskazanie przez Fundację badanej partii produktów, udostępnienia wyników z obiektywnego i akredytowanego laboratorium a także odniesienie ich do norm określonych przez polskie prawo.
Co istotne, normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów ustalane są z dużą rezerwą bezpieczeństwa. Co najważniejsze osiągnięte w badaniach naszych produktów poziomy nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Potwierdza to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH w zleconej przez nas ocenie ryzyka nr: PEST. 743/2023-Z.
Pestycydy stosuje się w produkcji żywności do ochrony plonów i konsumentów - zapobiegają m.in. powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia mikrotoksyn (toksyn wytwarzanych przez pleśnie). Jeżeli środki ochrony roślin zostały zastosowane w zbyt dużej dawce lub wystąpiły nietypowe warunki pogodowe, czas ich rozkładu może się wydłużyć. Dlatego nawet po upływie okresu karencji (minimalny czas od oprysku do zbioru) poziom pozostałości na surowcu może być wyższy od oczekiwanego.
Niezależnie od tego, wyjaśnienie sprawy zgłoszonej przez Fundację Pro-Test traktujemy priorytetowo i zależy nam na jak najszybszym jej sprostowaniu.
Z poważaniem, Foodwell Sp. z o.o.