W Poznaniu stanie nowy pomnik, przeciwni byli radni PiS. Ruszają konsultacje!
Mowa o pomniku "Wiedźmy".
W lutym miejscy radni zdecydowali, że w Poznaniu stanie pomnik "Wiedźmy". Za byli radni Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy-Polska 2050. Przeciw tej idei wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości, ale zostali przegłosowani. Zbigniew Czerwiński z PiS stwierdził, że skoro "Wiedźmę" upamiętnia się w Poznaniu pomnikiem, to on teraz będzie komplementować kobiety mówiąc do nich "ty wiedźmo".
Teraz ruszają konsultacje w tej sprawie. - Ich celem jest zebranie opinii na temat estetyki i symboliki pomnika, jego lokalizacji w przestrzeni miejskiej oraz propozycji dotyczących treści informacyjnej i formy uroczystości odsłonięcia monumentu. Zebrane głosy mieszkańców trafią do Zespołu ds. wznoszenia pomników działającego przy Urzędzie Miasta Poznania - wyjaśnia Urząd Miasta. - We wtorek, 6 maja między godziną 17:30 a 19:30 w Pawilonie Nowej Gazowni oraz na terenie Parku Stare Koryto Warty zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne z elementami debaty. Podczas niego mieszkańcy i mieszkanki Poznania będą mogli zapoznać się z proponowaną formą pomnika, porozmawiać z inicjatorkami projektu oraz z działaczkami i ekspertkami związanymi z organizacjami feministycznymi, działającymi w naszym mieście.
Uwagi można zgłaszać m.in. na adres [email protected] i pocztą tradycyjną: Urząd Miasta Poznania, Wydział Urbanistyki i Architektury, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań. Będzie też taka możliwość w trakcie spotkania.
- Proponowany pomnik przedstawia kobietę w dynamicznej pozie z dłońmi uniesionymi ku górze, wyrażającymi siłę, niezgodę i niezależność. Rzeźba ma 166 cm wysokości i została wykonana ze stali polerowanej na wysoki połysk, która odbija otoczenie i symbolicznie ukazuje "bycie widzialną i widzialnym". Lustrzana powierzchnia oraz dynamiczna forma mają zachęcać do refleksji nad rolą kobiet w historii. Projekt autorstwa Alicji Białej został po raz pierwszy zaprezentowany w 2024 roku w ramach Festiwalu Malta. Pomnik miałby stanąć na działce w Parku Stare Koryto Warty - nieopodal dawnego Chwaliszewa - dodaje magistrat.
Pomnik ma symbolizować historię z 1511 roku. Wówczas na Chwaliszewie spalono na stosie kobietę niesłusznie oskarżoną o zatrucie wody używanej do produkcji piwa.
Najpopularniejsze komentarze