Reklama
Reklama

Specjalne ciężarówki będą wysyłać wibracje do ziemi. W Poznaniu ruszają badania sejsmiczne

archiwum | fot. Czytelnik
archiwum | fot. Czytelnik

Badania mają się zacząć już w tym tygodniu.

Już jakiś czas temu firma Innargi podpisała porozumienie z firmą Veolia Energia Poznań w sprawie zbadania potencjału energii geotermalnej na potrzeby systemu ciepłowniczego w Poznaniu. - Projekt ma na celu dekarbonizację ciepłownictwa i wpisuje się w misję Veolii, która dąży do bycia liderem transformacji ekologicznej - podaje Innargi. - Poznański projekt będzie pierwszym w Polsce na taką skalę, wykorzystującym energię geotermalną do produkcji ciepła zasilającego miejski system ciepłowniczy. Veolia Energia Poznań szacuje, że energia uzyskana z geotermii może pokryć nawet 20% zapotrzebowania miasta na ciepło. Obecne plany zakładają, że energia geotermalna zasili sieć w 2029 roku - dodaje.

Tańsze przejazdy komunikacją miejską? Niższe stawki w strefie płatnego parkowania? Bilety na basen za 1 zł, a do teatrów - za 5 zł? Rozlicz się w Poznaniu i zyskaj więcej korzyści!
REKLAMA

We wtorek mamy poznać szczegóły badań sejsmicznych, które mają się odbyć w najbliższych dniach w Poznaniu. - Badania dostarczą szczegółowej wiedzy, która będzie stanowić podstawę dalszych prac związanych z tym projektem. Energia geotermalna jest lokalnym, stabilnym i czystym źródłem energii.

Z naszych informacji wynika, że badania mają ruszyć w tym tygodniu. Jak wyglądają? Specjalne ciężarówki pojawią się w Poznaniu i będą przemieszczać się wyznaczoną trasą. Wyślą krótkotrwałe wibracje do ziemi. Odbiorą je geofony, które wcześniej zostaną umieszczone wzdłuż trasy. - Badania sejsmiczne nie są niebezpieczne w żaden sposób ani dla mieszkańców, czy budynków, ani też dla zwierząt. Jeśli przejedziemy obok Twojego domu, usłyszysz krótkotrwały hałas jadących ciężarówek i poczujesz lekkie wibracje trwające 20 sekund. Po około 10-20 minutach ciężarówki miną Twój dom. Będziemy działać głównie w godzinach wieczornych i nocnych, aby zminimalizować zakłócenia w ruchu ulicznym - zaznacza firma.

Co istotne, firma apeluje by nie ruszać geofonów, które zostaną rozmieszczone w Poznaniu. Dane, które zbiorą, są kluczowe dla przyszłości projektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu niebezpieczna pogoda przed nami. Jest ostrzeżenie
19℃
9℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
22.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro