Reklama
Reklama

Nie żyje architekt Jerzy Gurawski. W Poznaniu stoi wiele budynków jego projektu

fot. Stiopa / Wikipedia
fot. Stiopa / Wikipedia

Miał 87 lat.

Informację jako pierwszy podał portal architektura.muratorplus.pl. Gurawski urodził się w 1935 roku we Lwowie. Początkowo mieszkał i dorastał w Krakowie, ale przez większość swojego życia związany był ze stolicą Wielkopolski. Wraz z Marianem Fikusem wygrał konkurs na uniwersytecki kampus na terenie Moraska.

Nie czekaj! Od 1 stycznia 2024 r. za korzystanie z kopciuchów grozi grzywna. Do 31 lipca 2025 r. trwa kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

To w Poznaniu Gurawski prowadził pracownię architektoniczną ARPA. Na swoim koncie miał budynki różnego typu: dydaktyczne, mieszkalne, publiczne, a nawet sakralne. Wśród dydaktycznych są te z Moraska - chociażby Wydziały Geografii, Matematyki, czy Fizyki. Kolejne są budynek dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego, a także Aula Nova Akademii Muzycznej. Wśród budynków mieszkalnych najbardziej charakterystycznym jest Wstęga Warty w pobliżu Mostu św. Rocha. Projektował też obiekty publiczne - pawilon na terenie poznańskiego Ogrodu Botanicznego, czy Malarnię Teatru Polskiego. Jednym z ostatnich projektów pracowni Gurawskiego była nowa siedziba Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Przez lata wykładowca na Politechnice Poznańskiej. Jak czytamy w biogramie przesłanym do Murator Plus przez syna architekta, jego mottem przewodnim było hasło "Prostota, umiar, elegancja", które zobaczył nad jednym ze sklepów w Bielsku-Białej. Sam miał jednak mawiać, że z elegancją miewał kłopoty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro