Reklama

Poznań pamięta o ofiarach sowieckiej agresji na Polskę

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

17 września obchodzimy 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Napaść była efektem realizacji zapisów tajnego protokołu Paktu Ribbentrop-Mołotow. Polska, która od 1 września toczyła wojnę z Niemcami, nie miała szans na podjęcie skutecznej obrony. Skutek to tzw. IV rozbiór, czyli podział polskich terytoriów na rzecz III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Znacznej części z nich, tzw. Kresów Wschodnich, nie odzyskaliśmy do dzisiaj.

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu - wyjątkowe miejsce, w którym relaks i zdrowie idą w parze. Rezerwuj pobyt nad morzem już dziś! +48 94 355 34 34, +48 94 355 34 44, [email protected]
REKLAMA

W ramach poznańskich obchodów odbyła się msza święta w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. Obecni byli przedstawiciele władz kombatanckich oraz władz samorządowych i państwowych. - 82 lata temu wbito nam nóż w plecy, kładąc kres niepodległości Polski. Dzisiaj wnioski płynące z tej bolesnej lekcji są szczególnie istotne. Pamiętajmy, że wolność i suwerenność nie są dane raz na zawsze. To wartości, o które trzeba dbać nawet w czasie pokoju - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nowe ostrzeżenie meteo dla Poznania i regionu
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro