Reklama
Reklama

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję: Polska bez RPO. "Zniknie możliwość kontrolowania władzy"

fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Poznaliśmy decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sędziowie uznali, że przepis pozwalający RPO na pełnienie funkcji po wygaśnięciu kadencji, do momentu wyboru następcy, jest niekonstytucyjny. Prawo to zostało zaskarżone przez posłów PiS.

Zadbaj o swój komfort już dziś! Profesjonalny montaż klimatyzacji w Twoim domu lub biurze. Sprawnie, czysto i zawsze na czas!
REKLAMA

Adam Bodnar, którego kadencja wygasła we wrześniu 2020 roku, musi opuścić urząd w ciągu 3 miesięcy.

W praktyce oznacza to, że Polska została pozbawiona Rzecznika Praw Obywatelskich - chyba, że pojawi się następca Bodnara, ale od miesięcy parlament nie jest w stanie go wybrać. PiS wystawiało oczywiście swoich kandydatów (podobnie jak inne ugrupowania), a obecnie jest nim Bartłomiej Wróblewski z Poznania. Zapewne zyska on poparcie Sejmu, bo pozytywną opinię wydała już komisja sprawiedliwości i praw człowieka, problem może jednak pojawić się w Senacie, gdzie trzeba będzie przeciągnąć na stronę rządową kogoś z opozycji.

Profesor Andrzej Zoll, były RPO i prezes Trybunału Konstytucyjnego, jeszcze przed głosowaniem wypowiedział się na ten temat na antenie RMF FM. - Razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich zniknie możliwość kontrolowania władzy - mówił. Podkreślał też, że RPO ma zastępcę, ale może on działać jedynie w imieniu swojego szefa, a ten przestał istnieć.

Według prof. Zolla zniknął właśnie organ mający gwarantować przestrzeganie praw obywatelskich, zapisanych w konstytucji. W opinii prawnika TK w tej sprawie realizował plany rządu, "żeby nie było kogoś, kto ma możliwość kontrolowania wszystkich organów władzy".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
27.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro