Pogoda jutro Pogoda Poznań
-4-12
Kończy się karnawał. W środę katolicy zaczynają Wielki Post
KaT | aktualizacja: Wtorek, 13 lutego 2018 roku, godzina 11:42

Wtorek to ostatki, przez wielu nazywane też „śledzikiem” lub „podkoziołkiem”.

Jeszcze dziś można imprezować bez ograniczeń i objadać się ulubionymi potrawami. Wtorek jest bowiem ostatnim dniem karnawału. 14 lutego przypada Środa Popielcowa, która zaczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. To czas, w którym katolicy przygotowują się do najważniejszego święta chrześcijańskiego jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa. W Środę Popielcową w kościołach głowy wiernych sypane są popiołem pochodzącym z palenia ubiegłorocznych palm wielkanocnych. Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu.

Podobnie jak rok temu w Poznaniu wierni będą mogli uczestniczyć w mszach świętych w kościołach stacyjnych. Zostaną one zainaugurowane w środę w Bazylice Archikatedralnej przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. - Tradycja stacyjnego pielgrzymowania sięga przełomu IV i V wieku. Wywodzi się z Rzymu. Również dziś mieszkańcy Wiecznego Miasta w Wielkim Poście pielgrzymują do różnych kościołów, aby się modlić i przez nawrócenie przygotowywać się do Paschy Chrystusa - wyjaśnia Archidiecezja Poznańska. - W tym roku wydarzenie nabiera szczególnego charakteru. Jak zaznacza, ks. Krystian Sammler z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, pielgrzymowanie stacyjne włącza się w całość przeżywanej przez Archidiecezję Poznańską 1050. rocznicy powołania do istnienia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Dlatego też dla podkreślenia jubileuszu oraz wielkiego dziedzictwa Kościoła, od stacji do stacji peregrynować będzie krzyż, który został wykonany przez Bogdana Puchalskiego z czarnego dębu pochodzącego z X wieku wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Znajduje się na nim wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego wzorowany na odnalezionej na wielkopolskiej ziemi pasyjki z początków XII wieku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu - dodaje. Wykaz kościołów stacyjnych można znaleźć TUTAJ.

W tym roku Wielki Post potrwa do 29 marca - tradycyjnie do Wielkiego Czwartku. Niedziela Wielkanocna przypada natomiast 1 kwietnia. Wielu katolików do tego czasu będzie się oddawać codziennej modlitwie, a także będzie się wyrzekać przyjemności. Kościół zachęca także do tego, by wierni podjęli postanowienie wielkopostne, którego celem jest umocnienie wiary.

WASZE KOMENTARZE
[1][2][3]
Niby większość Polaków to katolicy ale nie przeszkadza im to obrażać obcokrajowców, kraść czy choćby jeść mięso w piątek. Wniosek taki że większość wyznaje wiarę tylko na pokaz.
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
Już grilla wyczyściłem i jutro zjem pyszną kiełbaske oraz inne mięska. Pościć powinien kler bo ono mają do odpokutowania sporo.
Jutro też jest Święto Zakochanych. Taki dzień kiedy ludzie wyznają sobie miłość z tym że kochać i okazywać uczucia powinno się przez cały rok a nie tylko jednego dnia.
Ciemna masa tak ma. Kler każe pościć, a sam baluje, je i pije bez umiaru, a potrzeby seksualne zaspokaja z dziećmi, które im ta ciemna masa na tacy podaje.
Patrząc na większość księży to ja nie widzę żeby pościli......
kilingmachine2: A popaprańcy ,kodomici i innej maści dewianci zaczynają jakieśtam walentynki...
Polacy obchodzą Noc Kupały gdy jest ciepło i przyjemnie. KODomici mają Walentynki w zimny, króki lutowy dzień. Jak kto lubi.
Szatan muchomor z Torunia będzie spożywał w tym dniu postną rybę, takiego skromnego TUŃCZYKA BŁĘKITNOPŁETWEGO i zapije butelką wina Screaming Eagle Cabernet Sauvignon z 1992 roku. Dawajcie mu dawajcie więcej kasy biedne emerytki. Odmówcie sobie kilka obiadów w miesiącu, ale dawajcie !
~MK: Patrząc na większość księży to ja nie widzę żeby pościli.........
A widziałeś kiedyś biednego księdza ? Niech oni pokażą, co mają w garażach.
Niektórzy księża powinni się jutro wykąpać w popiole, za swoje grzechy. Tradycyjnie jednak będą pouczać ciemny lud, że trzeba żyć w ubóstwie, a w czasie postu przestrzegać przykazań bożych, miłować bliźnich i przebaczać. Po wpisach dzisiejszych zagorzałych prawicowych katolików, to jednak widać, że lepiej jutro obchodzić "walentynki" niż udawać jakaś "środę popielcową". Ba jak mawiał JP II, "chrześcijaninem nie jest się tylko w kościele".
ksiezy,ktorzy glosza swoja wiare z przekonaniem i nie pazernoscia i przeprychem,to jak wygrac w totka. oczywis ie sa tacy,ale niestety wiekszosc jest pazerna,obludna,hamska i mysli,ze jak jest ksedzem to wszystko mu wolno i kazdy mu z drogi zejdze. Nie kochana gruba swinio,juz tak nie ma. cale szczescie,ze ludzie otwieraja oczy. ale pis chcal zeby kosciol rzadzil w pl,.wiec rzadzi. i jakim prawem nazywa sie kaczynskiego prezesem,skoro on tej fukcji nie zajmuje?! mam nadzeje,ze szybko sie ten cyrk skonczy.
Dla kogo się kończy, dla tego się kończy... U mnie karnawał trwa cały rok.
Niech każdy postępuje według własnego sumienia. Łatwo formułować pochopne i uogólniające sądy o sąsiadach, księdzach etc. Chyba nie o to chodzi...
Mr Gondecki jak zwykle mentalnie w średniowieczu...
Dziś jest PODKOZIOŁEK obchodzony tradycyjnie w Wielkopolsce. Kiedyś to w taki dzień to były "balety" do północy. Potem koniec karnawału. I wszyscy wracali do chaty.
~Jasny Gwint: A widziałeś kiedyś biednego księdza ? Niech oni pokażą, co mają w garażach. ...
w garażach mają samochody od bezdomnych
Kler rozbija się luksusowymi samochodami,dyma, chleje i źre tłusto przez cały rok, a ciemny lud pości bo dobrodziej kazał.
~Jasny Gwint: Ciemna masa tak ma. Kler każe pościć, a sam baluje, je i pije bez umiaru, a potrzeby seksualne zaspokaja z dziećmi, które im ta ciemna masa na tacy p...
z dziećmi lub z espe
~Autor: Niby większość Polaków to katolicy ale nie przeszkadza im to obrażać obcokrajowców, kraść czy choćby jeść mięso w piątek. Wniosek taki że większość wy...
No i co ma z tego wynikać?
Czy ta środa popielcowa to nie jest czasami święto palaczy papierosów?
Wyrzekać się przyjemności? To chyba żart...
Ja z małzonką Walentynki mamy cały rok ,niestety kler ma walentynki tylko jak złapie jakiegos ministranta .A tak parafianie maja cały czas zyc w zamartwianiu sie oraz upodleniu .
Madeline: Wyrzekać się przyjemności? To chyba żart......
To jest przede wszystkim chore.
XXI wiek, latamy w kosmos, przeszczepiamy narządy, naukowcy pracują nad teleportacją, a tu zabobony i czary.
Dewoci niech sobie prostują ja idę na tłustą golonkę,naw.pier.da.lam się do oporu a wy sobie głodujcie.
WASZE KOMENTARZE
[1][2][3]
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.