Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-1
BLOGI: PIORUNKULISTY
12 stycznia 2018
Mroźny, wyżowy weekend (13-14 stycznia)
liczba odsłon: 210

W piątek na poznańskim i wielkopolskim niebie zalegał stratus (niska chmura warstwowa), z którego okresami prószył słaby śnieg. Co ciekawe o godz. 6:00 temperatura zanotowana na stacji synoptycznej na Ławicy wyniosła 0.5°, o 13:00 0.1°C, a obecnie już -0.9°C ( godz. 19:00). Do tego okresami umiarkowany, wschodni wiatr skutecznie obniżał odczuwalną temperaturę o kilka stopni. Pełen obraz pogody zamyka wzrastające ciśnienie, które wieczorem przekracza już 1032 hPa.

Z tego krótkiego opisu można już wywnioskować, że do naszego regionu płynie chłodniejsza masa powietrza ze wschodu sterowana przez wyż. I rzeczywiście, w rejonie Zatoki Fińskiej znajduje się ośrodek rozległego układu barycznego z ciśnieniem 1045 hPa i przez najbliższe dwa dni tylko nieznacznie zmieni swoje położenie. Ze względu na dość dużą zawartość wilgoci w warstwie przyziemnej nie cieszymy się jednak słońcem, ale też dzięki temu bieżącej nocy nie należy spodziewać się znaczących spadków temperatur.


W nocy i jutro w dzień typ pogody w Poznaniu charakterystyczny dla „zgniłego” wyżu, czyli „wiszący” na niebie stratus i niska dobowa amplituda temperatury. Niewykluczone, że coś momentami słabo poprószy. W tej sytuacji temperatura w nocy i nad ranem nie spadnie więcej niż do -3°C, a w ciągu dnia wzrośnie maksymalnie do -1°C. Okresami umiarkowany, wschodni wiatr obniży o kilka stopni odczucie chłodu. Ciśnienie stabilne, ok. 1035 hPa.

W nocy z sobotę nas niedzielę prawdopodobnie pojawią się postępujące od wschodu przejaśnienia i rozpogodzenia. Ten czynnik przyczyni się do wypromieniowania ciepła z podłoża i spadku temperatury nad ranem poniżej -5°C (być może nawet do -7°C).

W niedzielę, dzięki bardziej suchej masie powietrza przy ziemi, raczej pogodnie i wzrost temperatury do ok. -2°C. Wiatr zmieni nieco kierunek na południowo-wschodni, ale jego okresami umiarkowana prędkość (powyżej 20 km/h) w dalszym ciągu wzmagać będzie odczucie chłodu.

Kolejnej nocy jeszcze większe spadki temperatur, nawet do -9°C, ale powoli spadające ciśnienie sygnalizować już będzie zmianę, która zaznaczy się we wtorek opadami śniegu.


Podsumowując, przed nami mroźny, wyżowy weekend. W sobotę "zgniły", ze stratusem w roli głównej, w niedzielę pogodniejszy, ale za to z nocnymi i rannymi spadkami temperatur poniżej -5°C.

WASZE KOMENTARZE
[1]
Bardzo Bardzo Dziekuje.
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.