Pogoda jutro Pogoda Poznań
2-2
Tramwaj na Naramowice: trzeba będzie wyburzyć domy. Co z mieszkańcami?
j | aktualizacja: Piątek, 13 października 2017 roku, godzina 12:31

W czwartek podpisana została umowa na wykonanie Projektu Funkcjonalno-Użytkowego dla budowy trasy tramwajowej na Naramowice i powiązanej z nią drogi tzw. Nowej Naramowickiej. Prezydent spotkał się też z mieszkańcami Naramowic, jak się okazuje część z nich ma pewne obawy.

Jak już wcześniej informowaliśmy w czwartek władze miasta podpisały umowę z firmą, która przygotuje tzw. Projekt Funkcjonalno-Użytkowy dla inwestycji. To już ostatni krok przed ogłoszeniem przetargu na budowę trasy tramwajowej - co ma nastąpić wiosną. Pierwsze prace mają ruszyć latem przyszłego roku. Tramwaje dojadą na Naramowice w 2022 r. Trasa tramwajowa ma prowadzić od pętli Wilczak do ul. Błażeja. To dopiero pierwszy etap inwestycji, która docelowo ma prowadzić z Naramowic nie tylko na Wilczak, ale aż do Małych Garbar wzdłuż ul. Szelągowskiej i Garbary.

Również w czwartek z mieszkańcami Naramowic w tej sprawie spotkał się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Mieszkańcy oczywiście są zadowoleni z nowej inwestycji, jednak część z nich jest zaniepokojona. Kilkanaście rodzin obawia się o swoją przyszłość, ponieważ trzy nieruchomości będą musiały być w związku z tą budową zburzone - przy ul. Sarmackiej 1 oraz Naramowickiej 149 i 149a.

Absolutnie nie sprzeciwiamy się rozwojowi Nowej Naramowickiej. Obawiamy się jednak, że stracimy na tej inwestycji od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Nie zamierzamy dokładać do tej budowy pieniędzy z własnych, prywatnych środków – mówił jeden z mieszkańców budynku przeznaczonego do rozbiórki.

Obecnie mieszkające tam osoby dostają z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami tzw. operaty szacunkowe, czyli wyceny rzeczoznawców dotyczące kwoty za jaką Miasto odkupi od właścicieli te mieszkania. Póki co jest jeszcze czas na negocjacje i władze Miasta mają nadzieję, że zakończą się one z korzyścią dla obu stron – informują miejscy urzędnicy.

Zależy nam, żeby Państwo nie mieli poczucia krzywdy. Wartość tej wyceny ma być wystarczająca do zakupu innego mieszkania o podobnym standardzie - tłumaczył prezydent Jaśkowiak. Będziemy się też starali pomóc. Również przygotowując specjalne pisma i rozmawiając z bankami, w których mają Państwo kredyty wzięte pod te nieruchomości - zapewnił Jacek Jaśkowiak.

WASZE KOMENTARZE
Ul. Nowa Naramowicka i trasa tramwajowa to priorytet. Burzenie domów było też np. podczas przebudowy ul. Gdyńskiej, cel publiczny jest tu ważniejszy od interesu kilku osób.
słoiki z Naramowic nie lubia korków, dlatego kosztem innych mieszkańców musza sobie poprawić luksus dojazdu. A deweloperzy ktorzy sprzedaja tam mieszkania siedza cicho. Obiecują naiwniakom dobry dojazd kłamiąc jak z nut.
Wizualizacj nie zgadza się absolutnie z projektem prezentowanym jakies 2-3 miesiące temu na ktorym linia tramwajowa prowadziła innym śladem. Coś mi się wydaje że ta cała wizualizacja to pic i fotomontaż.
skoro budowane są bloki socjalne przy Rubieży to w zamian przenieść tych ludzi tam ale Jacek pewnie rozda im po rowerze w zamian i cześć !
Swoja chete sobie wyburz.. koledy i tak nie przyjmujesz... :) Po co ci zatem chata... .A ludziom daj zyc...
Na bruk z nimi hołotą się przejmujecie?Budować tą trasę mi tu migusiem nie mogiem się kurva już doczekać gdy bimbaską się przejadę z moją niunią i zwiedzimy te zadoopie naszego miasta.
~Autor: słoiki z Naramowic nie lubia korków, dlatego kosztem innych mieszkańców musza sobie poprawić luksus dojazdu. A deweloperzy ktorzy sprzedaja tam mieszk...
gdybymbyl na ich miejscu klamalbym jeszcze wiencej
brianpoz: skoro budowane są bloki socjalne przy Rubieży to w zamian przenieść tych ludzi tam ale Jacek pewnie rozda im po rowerze w zamian i cześć !...
to jest jakieś rowiązanie
a czemu priorytet. Kto z Naramowic będzie jeździł tramwajami gdzie pełno śmierdzących bezdomnych. Ta trasa jest nikomu nie potrzebna. Już widzę jak ludzie zamiast autem swoje dzieci wożą tramwajem.
Lechicka (DK92) pozostaje jednopasmowa?! WTF!!! przecież wszyscy wiedzą, że Lechicka Powinna być Dwu Pasmowa, żeby maksymalnie odciążyła wszystkie drogi w okolicy - dzięki skrzyżowaniom bezkolizyjnym i wiaduktom- które są zbudowane oraz które mają być zbudowane..... a także częściowo odciążyła by most Bolesława Chrobrego (Estkowskiego) jak by był płynny przejazd Lechicką
Sprzedam pilnie z powodu wyjazdu dom jednorodzinny na Szelągowskiej
Pewnie z tą wyceną będzie tak samo jak mieszkańcami działek na Sarmackiej czyli wieczne ściemnianie a potem na bruk albo jakieś ochłapy
przy grunwaldzkiej tez wykupic te pare metrów aby zrobic tramwaj
~Autor: Ul. Nowa Naramowicka i trasa tramwajowa to priorytet. Burzenie domów było też np. podczas przebudowy ul. Gdyńskiej, cel publiczny jest tu ważniejszy o...
Ci ludzie sami mówią, że się nie sprzeciwiają tej inwestycji, ale niech miasto zapłaci cenę rynkową za ich domy, a nie połowę ich wartości.
Cala wizualizacja ma jeden cel - wybory 2018 - biedni naiwni cieszą się z tramwaju widmo..
od ponad 30 lat ci ludzie czekaja na nowe mieszkania bo wiedza ze beda wyburzane bloki :( czesc z nich pewnie nie placi czynszu bo i po co?:(
~Autor: Ul. Nowa Naramowicka i trasa tramwajowa to priorytet. Burzenie domów było też np. podczas przebudowy ul. Gdyńskiej, cel publiczny jest tu ważniejszy od interesu kilku osób....
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ciekawe czy tak beztrosko wygłaszałbyś swoje tezy, gdyby to dotyczyło Twojej własności (o ile jakąś masz)?
~zyc: Cala wizualizacja ma jeden cel - wybory 2018 - biedni naiwni cieszą się z tramwaju widmo.....
Trafiłeś w sedno
komentarze 3...2...1
.....Tylko w niemieckim Wuppertalu zastosowano takie rozwiązanie. Od ponad 100 lat jego mieszkańcy podróżują po mieście wiszącymi tramwajem.Napowietrzne tramwaje świetnie zdają egzamin w Sydney, Kuala Lumpur czy Las Vegas. .........
Gdzie dostępna jest aktualna wizualizacja inwestycji?
Mieszkańcy to nie problem. To znaczy czasami mam wrażenie, że to same problemy, ale...Zapraszam ich wszystkich do mojego autorskiego projektu"4000 tysiące mieszkań na 2040" w ramach programu "Najem z dojściem do płatności" na Strzeszynie Greckim. Mieszkań jest jeszcze multum. Oczywiście chętnych też pełno, drzwi pękają, biurka od wniosków się uginają, ale...Wy będziecie mieli pierszeństwo. W urzędzie Jacek na was mówi "Wyburzeńcy". Nie bójcie się miasto was nie zostawi. Miasto was wydoi....Tfu to znaczy Miasto wam POMOŻE. Serce zawsze z lewej.
~Autor: Ul. Nowa Naramowicka i trasa tramwajowa to priorytet. Burzenie domów było też np. podczas przebudowy ul. Gdyńskiej, cel publiczny jest tu ważniejszy o...
w Pańswte prawa własność prywatna jest najważniejsza, a nie cel publiczny. Kamienice na św. Marcinie w latach 70-ych też wyburzali dla celu publicznego, i co teraz z tego wynika?
Sarmacka 1 i Nara 149a są na przedłużeniu bloku 14. Nie wiem czy na pewno trzeba je burzyć. Ale ważniejsze jest to, czy zostanie Tesco. Czy zostanie Tesco???
~bleble: w Pańswte prawa własność prywatna jest najważniejsza, a nie cel publiczny. Kamienice na św. Marcinie w latach 70-ych też wyburzali dla celu publiczne...
Nieprawda. Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie na "cele publiczne" i za "słusznym" odszkodowaniem, więc własność prywatna nie jest najważniejsza.
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.