Pogoda jutro Pogoda Poznań
4-3
BLOGI: WOLNOŚĆ - POZNAŃ
18 marca 2017
Kolejny zamach na kieszenie kierowców!
liczba odsłon: 377

Kolejny zamach na kieszenie kierowców! Überminister Morawiecki planuje otworzyć radom miast furtkę do podniesienia opłat za postój w płatnej strefie parkowania. Według założeń projektu MRiF, za zostawienie samochodu w centrum miasta powyżej 200 tys. mieszkańców (do których, przynajmniej jeszcze, Poznań się zalicza) samorząd będzie mógł pobrać do trzykrotności stawki za parkowanie w zwykłej strefie (obecnie: 3 zł). Oznacza to, że za pierwszą godzinę postoju zapłacimy aż do 9 zł! Ponadto opłaty będą pobierane w soboty i niedziele.

Przewiduję, że w najbliższym czasie minister Morawiecki będzie próbował uszczuplić któreś ze źródeł dochodów gmin (np. udziały w podatkach dochodowych lub subwencje), żeby mieć czym zasypać pogłębiającą się dziurę w budżecie państwa. Poluzowanie restrykcji nałożonych na samorządy w kwestii opłat za parkowanie ma być prezentem, swoistą łapówką, od Ludzkiego Pana Morawieckiego, żeby samorządowcy siedzieli cicho. Szkoda, że PiS nie był tak zatroskany o finanse lokalne, gdy uchwalił pisaną na kolanie ustawę o reformie oświaty, za której skutki musiały lub będą musiały zapłacić gminy z własnej kasy.

Jeśli projekt zmian wejdzie w życie, to na pewno z okazji skorzysta prezydent Jacek Jaśkowiak, który głosami radnych PO i lewicy przykręci kierowcom śrubę maksymalnie, jak się da.

Przypomnę, że w czerwcu 2016 r. ja i Radosław Apicionek w piśmie do prezydenta Poznania naświetliliśmy problem zgodności płatnych sobót z prawem. Urząd miasta odpisał, że wojewoda uchwały nie uchylił, więc problemu nie widzi. Pół roku później WSA przyznał nam rację i od lutego tego roku postój w soboty jest bezpłatny. Jedną batalię o strefę płatnego parkowania wygraliśmy i tej też nie mamy zamiaru oddać walkowerem.

Damian Kupka

WASZE KOMENTARZE
[1]
Radnego Sztando za te soboty karma juz dopadła.A w centrum i tak juz nie ma gdzie zaparkować.
Dośc tej "pomocy społecznej" dla kierowców będącą główną blokadą dla komercyjnego rynku "usług parkingowych". Przez te "tanie/darmowe miejsca parkingowe" nie ma w polskich miastach komercyjnych wielopiętrowych parkingów które byłyby skutecznym rozwiązaniem problemu "parkowania w Mieście" tylko WOLNY RYNEK bez administracyjnych (socialnych) barykad jest zdolny do rozwiązywania takich problemów. NIE dla "parkingowego socjalu"
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.