Pogoda jutro Pogoda Poznań
44
Donald Tusk wybrany na drugą kadencję przewodniczącego RE. 27 głosów za, 1 przeciw
BS | aktualizacja: Czwartek, 3 2017 roku, godzina 09: 1

Spektakularną klęskę poniosła polska dyplomacja, która forsowała na stanowisko przewodniczącego Rady Europy Jacka Saryusza-Wolskiego. Na drugą kadencję wybrano Donalda Tuska, który otrzymał 27 głosów. Przeciwko była tylko Polska.

Choć eksperci spodziewali się, że Donald Tusk zostanie wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europy, to polska strona do końca walczyła o zablokowanie wyboru. Krótko przed rozpoczęciem szczytu Beata Szydło spotkała się z Angelą Merkel i próbowała przekonać kanclerz Niemiec do swoich racji. 

Szczyt rozpoczął się około godziny 16 i już na samym początku odrzucono polski wniosek o przełożenie wyborów szefa RE. Wybory rozpoczęły się około 16:30, a przed 17:00 było już wiadomo, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję. Polskiego polityka poparło 27 krajów członkowskich, przeciwko była tylko Polska.

Sprawy nie skomentował Jarosław Kaczyński, który w milczeniu opuścił siedzibę partii przy ulicy Nowogrodzkiej i nie odpowiedział na pytanie dziennikarzy. Wypowiedziała się natomiast rzeczniczka polskiego rządu - W naszej ocenie ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie i to jest zła decyzja dla Europy - powiedziała Beata Mazurek i pogratulowała odwagi Beacie Szydło odwagi w lobbowaniu za kandydatem popieranym przez PiS. Bardziej radykalny jest Joachim Brudziński, który zasugerował, że nie reprezentuje Polski - I wszystko jasne,od dziś Pan Tusk wygłaszając swoje impertynencje pod adresem Polski mówi to nie jako przedstawiciel suwerennego rządu RP - napisał polityk w serwisie Twitter. Witold Waszczykowski, szef MSZ, który jeszcze dziś rano groził zerwaniem szczytu powiedział - Nie zgadzamy się z wyborem Tuska, ale nie mamy możliwości prawnego podważenia tej decyzji.

Gratulacje dla Donalda Tuska płyną natomiast z Polski oraz całej Europy. Jako jeden z pierwszych pogratulował Polakowi premier Malty, która przewodzi UE w tym półroczu. Gratulacje złożył też obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej - Chciałem podziękować wszystkim tym, którzy w ostatnich dniach tak mocno pracowali nad poparciem dla Donalda Tuska. Chciałem podziękować Grupie Wyszehradzkiej, Brytyjczykom. Polska jest dumna z tego głosowania, z Donalda Tuska, Polska zawsze będzie częścią Europy. To pokazuje, że zdajemy egzamin w Europie jako Polacy - powiedział w Sejmie Grzegorz Schetyna. Pogratulował też związany z lewicą Dariusz Rosati - Gratulacje! To najlepszy wybór dla Polski i dla Europy. I totalna kompromitacja prezesa Kaczyńskiego. 

Sam Donald Tusk krótko podziękował za wsparcie w serwisie Twitter - Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło! - napisał szef Rady Europy. Tymczasem europejskie media piszą wprost o samobójstwie polskiej dyplomacji. Eu Observer opublikował artykuł Dyplomatyczne samobójstwo Polski - Dla Kaczyńskiego możliwość zniszczenia swojego byłego politycznego rywala jest ważniejsza niż jakakolwiek lojalność wobec europejskich sojuszników. Ryzykuje, że zamiast Tuska, na stanowisko wybrany zostanie ktoś, kto nie będzie zważał na interesy Grupy Wyszehradzkiej - czytamy w artykule. Problem dotarł też na drugą stronę Atlantyku - Tylko jedno z państw Unii Europejskiej publicznie opowiedziało się przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej: jego własne - napisał New York Times. 

Donald Tusk będzie pełnił funkcję przez kolejne 2,5 roku.

WASZE KOMENTARZE
No i Super :)
PIS-oskie śmiecie wypyerdalać z tego kraju pedały yebane
Hahahahahaha pieknie. Pisobolszewia polegla, to poczatek ich konca :) Wy.pier.dalac do San Escobar i nie zapomnijce zabrac espe ze soba :)
Hahahahahahahahaha super
To teraz należy SKŁADAĆ GORĄCE GRATULACJE J. Kaczyńskiemu, Szydło, A Dudzie, Waszczykowskiemu, Jackowi Saryusz-Wolskiemu i całej klice!! GORĄCE GRATULACJE!! Zostaliście z NICZYM!! I jesteście NICZYM!!
Ta wtopa to większa kompromitacja niż przekazanie śledztwa MAKowi
Mecz wszechczasów - 27:1 ! Tego nie znajdziemy nawet na "Narodowym" !
lasów jeszcze trochę pozostało, więc niech szukają odpowiednich dla siebie!! Im głębiej w lesie, tym lepiej!!
Co za wstyd, jak ta partia wygrała wybory? Polak piastuje najwyższy urząd w Unii Europejskiej a jego rodacy nieudolnie próbują go z tego urzędu strącić. Co ciekawe nawet wielki sojusznik PiS czyli Węgry pokazały im środkowy palec. Nigdy od czasu odzyskania niepodległości Polska nie narobiła sobie takiego wstydu na arenie międzynarodowej. Ciekawe kiedy nastąpi atak pisotroli z honorem za 20 gr od wpisu.
~Partyjny Władca: PIS-oskie śmiecie wypyerdalać z tego kraju pedały yebane...
Ale ty pedale 500+pewno wżmiesz...
No i git!
Nareszcie Europa dała PiSiorom i małemu sklerotykowi z prawdziwego liścia prosto w twarz :) I jak się teraz czujecie pisiory? Ja czuję się doskonale........... :)
Brawo Tusk, wygrał zdrowy rozsądek w Europie, cześć poległym hejterom
~Gość.: lasów jeszcze trochę pozostało, więc niech szukają odpowiednich dla siebie!! Im głębiej w lesie, tym lepiej!!...
Zawsze mogą na Kamczatkę się udać lub na Marsa, będzie lot, niech tam rządzą!
27:1 - Do Ligi Mistrzów ich dać:)
~Partyjny Władca: PIS-oskie śmiecie wypyerdalać z tego kraju pedały yebane...
Oj, Wołodia, u was ich nie ma. KGB nie doniosło?
~Autor: Brawo Tusk, wygrał zdrowy rozsądek w Europie, cześć poległym hejterom...
Ale wstyd i tak jest!
Dramatyczny tydzień dla pisuarów... Najpierw rekordowa zbiórka na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy mimo ujadania pisowskich burków. Teraz sromotna porażka i totalna kompromitacja w Parlamencie Europejskim. Do tego spadek poparcia w sondażach. Koniec jest już coraz bliżej.
I co espe ten się smieje co się smieje ostatni napij się teraz melisy UE ma gdzies dyktaturę Pisdzielcow
~Autor: Ale ty pedale 500+pewno wżmiesz......
"Weżmiesz"??? "Weż" słownik do łapy.
Charger: Co za wstyd, jak ta partia wygrała wybory? Polak piastuje najwyższy urząd w Unii Europejskiej a jego rodacy nieudolnie próbują go z tego urzędu strąc...
Wygrała dzięki mocherom i plebsowi co sprzedał swoją wolność za 500zł.
Szybko poszło z głosowaniem 27 min, ale do obecnej sitwy na Wiejskiej jeszcze daleko... Brawo Europo:)
Stanowisko traci się za byle co teraz. Ciekawe jak rozliczy się rząd po takim wstydzie na cały świat.
A GDZIE JEST ÓW PREZES - PREMIERO - PREZYDENT z San Escobar, który miał polecenie innego PREZESO - PREMIERO - PREZYDENT nakazał zerwanie szczytu SZANTAŻEM MIĘDZYNARODOWYM!??
Bardzo zły wybór dla UE. Zrozumieją to dopiero za kilka lat, ale będzie już za późno.
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.