Pogoda jutro Pogoda Poznań
44
Seks oralny z figurką Jana Pawła II w spektaklu. Episkopat oburzony, a poseł PiS składa donos do prokuratury
BS | aktualizacja: Wtorek, 2 2017 roku, godzina 21: 1

Spektakl na motywach sztuki Stanisława Wyspiańskiego został wystawiony w warszawskim Teatrze Powszechnym. Skandal wybuchł jednak po opublikowaniu fragmentów spektaklu na antenie TVP Info.

Spektakl, którego premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym, bazuje na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, a jego reżyserem jest chorwat Oliver Frljić - W momencie, w którym związek Kościoła i państwa wydaje się nierozerwalny, a władza organów kościelnych próbuje wpłynąć na funkcjonowanie świeckich instytucji oraz na decyzje jednostek, twórcy spektaklu sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy - czytamy w opisie spektaklu na stronie teatru.

Premiera spektaklu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a skandal wybuchł dopiero po publikacji fragmentu spektaklu na antenie TVP Info. W upublicznionym fragmencie można zobaczyć między innymi seks oralny aktorki z figurką Jana Pawła II, podcieranie się flagą Watykanu czy ścinanie krzyża stojącego na scenie piłą mechaniczną. Sprawa oburzyła posła PiS Dominika Tarczyńskiego, który spektaklu nie widział, ale zamierza złożyć doniesienie o obrazie uczuć religijnych. Zareagował też episkopat, który wydał komunikat. Przedstawiciele kościoła twierdzą, że doszło do bluźnierstwa, a odpowiedzią wierzących powinna być modlitwa w myśl słów "Zło dobrem zwyciężaj!". 

Odmienne zdanie mają osoby na co dzień zajmujące się sztuką. Dziennikarz telewizji Polsat zajmujący się kulturą mówi, że sztuka jest genialna, a premierowy pokaz zakończył się owacjami na stojąco. Pytany o zarzut bluźnierstwa stwierdza - Trudno to jednoznacznie wyjaśnić. Jest to brutalna wypowiedź polityczna teatru, ale to jest fikcja - powiedział na antenie Polsat News Maciej Ulewicz.

Teatr nie komentuje kontrowersji, ale zapowiada podjęcie działań prawnych wobec TVP Info, która z naruszeniem praw autorskich rozpowszechniła video z fragmentami spektaklu Klątwa.

WASZE KOMENTARZE
hihi katole sie nigdy nie naucza, ze wlasnie w ten sposob reklame takim spektaklom... normalnie nikt by sie nie zainteresowal, a teraz sztuka przez pol roku nie zejdzie z afisza ;) Brawo!
KATOLIKI DO NIEBA!NATYCHMIAST!
Co za "bezmózg" wpadł na taki pomysł. Bardzo szanuje JP II i trochę to nie w smak !
Wstyd i hańba!
Wystarczy wybrać się do Katedry i wysłuchać kazań księży, sama intelektualna pornografia i analfabetyzm pańczyźniany. Sztukę teatralną zostawcie miłośnikom i widowni ona sama oceni czy jest fajna czy do dupy.
Dawać spektakl jak muzułmanin morduje żyda i tłustą i wąsatą gender-feministkę. Chętnie popatrzymy. Chociaż wiecie co - nie trzeba - przecież to zaraz będzie w europie zachodniej na każdym kroku i za darmo. Poczekamy.
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
Sztuka, wizja reżyserska, mamy ponoć wolność słowa i demokrację. Mimo iż jestem ateistą, też szanuję osobę Pana Wojtyły, ale chętnie zobaczę ten spektakl, aby móc samemu wyrobić sobie zdanie na jego temat. Nie widzieli całości, kontekstu itd. ale już do prokuratury lecą.
Najlepsze w tym wszystkim jest to że Jezus pewnie już dawno im wybaczył :) niestety sami wciskacie oręż w ręce PISowskich inkwizytorów. Po drugie jaki jest sens deptać symbole? I teraz zobaczycie ile wyleje się jadu z jednej i drugiej strony Działanie zupełnie bez sęsowne obliczone tylko i wyłącznie z tak niskich pobudek.
~Autor: Sztuka, wizja reżyserska, mamy ponoć wolność słowa i demokrację. Mimo iż jestem ateistą, też szanuję osobę Pana Wojtyły, ale chętnie zobaczę ten spek...
SZTUKA WIZJA REZYSERA...OK ..ROZUMIEM..ALE SA GRANICE ..SMAKU..WSTYD
No i lewactwo triumfuje! A może tak ktoś wyreżyseruje scenkę Pycha z Joanno na Maderze? Może A.Holland?
~mefisto: No i lewactwo triumfuje! A może tak ktoś wyreżyseruje scenkę Pycha z Joanno na Maderze? Może A.Holland? ...
Debil
Tym którzy to aprobują przypomnę niedawny rwetes bo ktośtam spalił kukłę Żyda. Konsekwencja powinna być.
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
vonZandecki: Najlepsze w tym wszystkim jest to że Jezus pewnie już dawno im wybaczył :) niestety sami wciskacie oręż w ręce PISowskich inkwizytorów. Po drugie jaki...
a może BEZSENSOWNE?
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
A ja qrna czekam aż zrobi taki spektakl z Allahem, Mahometem i Koranem! Muśliny rozwiązali by ten problem definitywnie!
~Autor: Debil...
nie! To ja twój tato :)
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
Kiedy spalono kukłę Żyda, Żydzi i ich polskojęzyczne media były oburzone. Teraz ci sami Żydzi uważają, że nic się nie stało. Mam nadzieję, że ten ,,teatr" nie dostanie już złotówki z budżetu państwa.
Artysta może wszystko :-) Nergala też ciągają po sądach. Efekt jest tego taki, że "The Satanist" Behemotha - sprzedaje się wyśmienicie. Swoją drogą, świetny album!!!!!!
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
Ale czy obecność na tym spektaklu jest obowiązkowa, czy jednak trzeba świadomie kupić bilety? Tak tylko się pytam, bo mam wrażenie , że niektórzy mają tak nieopanowaną ochotę obejrzeć ten spektakl wbrew swej moralności . Boją się, że tylko zdjęcie z afisza ich uratuje ich czyste dusze... ;)
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.