Gościnią 98. odsłony Salonu Poezji będzie Katarzyna Figura, aktorka filmowa i teatralna. W programie znajdą się monologi z tragedii Jeana Baptiste’a Racine’a, w tym między innymi z Fedry oraz Brytanika. O oprawę muzyczną zadba Jakub Czerski, pianista orkiestry Teatru Muzycznego.
Katarzyna Figura należy do najpopularniejszych polskich aktorek, która na przestrzeni lat stworzyła wiele niezapomnianych ról. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występowała między innymi na deskach warszawskich teatrów: Teatru Współczesnego, Teatru Powszechnego, Teatru Dramatycznego czy Teatru Polonia. Przez kilka lat była etatową aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w takich filmach jak: Pociąg do Hollywood i Autoportret z kochanką (reż. R. Piwowarski), Kingsajz (reż. J. Machulski), Historie miłosne (reż. J. Stuhr), Szczęśliwego Nowego Jorku (reż. J. Zaorski) czy Ajlawju (reż. M. Koterski). Dużą popularność przyniósł aktorce występ w Kilerze i Kiler-ów 2-óch w reżyserii Juliusza Machulskiego, gdzie wcieliła się w Ryszardę „Gabrysię” Siarzewską. W 1994 roku wystąpiła u Roberta Altmana w nominowanym w dwóch kategoriach do Złotych Globów Pret-a-Porter. Katarzyna Figura jest laureatką wielu nagród, w tym Nagrody Specjalnej Kapituły Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznanej z okazji 50-lecia nagrody, ze szczególnym wskazaniem na role w filmach Historie miłosne, Kiler i Słoneczny zegar, a także Grand Prix za rolę Fedry w Fedrze w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, w przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku na 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Salon Poezji z udziałem Katarzyny Figury odbędzie się 19 października o godz. 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku. W sprawie miejsc na wieczorne wydarzenie prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem [email protected].
Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.
fot. Paweł Wodzyński (DDTVN, East News)
*******
Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.