SALON POEZJI / EWA DAŁKOWSKA

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e

Gościnią 97. odsłony Salonu Poezji będzie Ewa Dałkowska, aktorka teatralna i filmowa, która przeczyta poezję Ernesta Brylla. Na scenie towarzyszyć jej będzie Sławomir Piechota, fagocista orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Ewa Dałkowska w 1972 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a wcześniej, w 1970 roku polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów filologicznych wystąpiła w studenckim teatrze Kalambur w Szewcach Witkacego w reżyserii Włodzimierza Hermana. Z kolei w 1972 roku wzięła udział w studenckim przedstawieniu Ćwiczenia Z Szekspira, przygotowanym w PWST pod opieką Aleksandra Bardiniego. W tym samym roku, wraz z grupą kolegów ze szkoły teatralnej, wyjechała do Katowic, gdzie zadebiutowała w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego i została tam do 1974 roku. Następnie trafiła do Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie współpracowała z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Zygmunt Hübner, Aleksander Bardini, Krzysztof Zaleski, Janusz Wiśniewski, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Janda, Anna Augustynowicz, Remigiusz Brzyk czy Piotr Cieślak. Współpracowała z wieloma teatrami w całej Polsce, w tym m.in. z Teatrem Kwadrat w Warszawie, Teatrem Rampa na Targówku w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Kilka spektakli zagrała także w Scenie na Piętrze w Poznaniu. Obecnie można ją oglądać w Nowym Teatrze w Warszawie, gdzie na przestrzeni lat zagrała w takich przedstawieniach jak: (A)pollonia, Opowieści afrykańskie według Szekspira, Kabaret warszawski, Francuzi, Odyseja. Historia dla Hollywoodu (wszystkie w reż. K. Warlikowskiego), Matka Joanna od Aniołów (reż. J. Klata), Wstyd (reż. M. Wdowik), Exhausted/Wyczerpani (reż. C. Bardouil) czy Sonata widm (reż. M. Öhrn). Obecnie występuje w Elizabeth Costello w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1971 roku w Niebieskie jak Morze Czarne w reżyserii Jerzego Ziarnika. Później można ją było zobaczyć m.in. w takich filmach jak: Noce i dnie (reż. J. Antczak), Sprawa Gorgonowej (reż. J. Majewski), Aktorzy prowincjonalni (reż. A. Holland), Szpital Przemienienia (reż. E. Żebrowski), Bez znieczulenia i Korczak (oba w reż. A. Wajdy), Rok spokojnego słońca (reż. K. Zanussi), Sąsiady (reż. G. Królikiewicz), Body/Ciało (reż. M. Szumowska), Teściowie (reż. J. Michalczuk), Teściowie 2 (reż. K. Alabrudzińska). Wystąpiła także w bardzo głośnym serialu Artyści w reżyserii Moniki Strzępki, gdzie wcieliła się w postać sprzątaczki Heleny. Ewa Dałkowska jest laureatką wielu nagród: Nagrody im. Leona Schillera (1978), Nagrody „Teatru” za rolę Elizabeth Costello w przedstawieniu Koniec Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie (2011), Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji (2017). W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Salon Poezji z udziałem Ewy Dałkowskiej odbędzie się 21 września o godz. 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 18.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp na popołudniowe wydarzenie tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc można się kontaktować, z Biblioteką Kórnicką.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem [email protected].

Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.