MET Opera 2024/25: Czarodziejski flet | retransmisja

Kino Pałacowe - Sala 1 Święty Marcin 80/82

Niedziela, 15 Grudnia, godz. 18:00
Niedziela, 15 Grudnia, godz. 18:00

MET OPERA LIVE 2024/25: CZARODZIEJSKI FLET | RETRANSMISJA 

WOLFGANG AMADEUS MOZART: „CZARODZIEJSKI FLET”
RETRANSMISJA
15 grudnia 2024

„Czarodziejski flet” to ostatnie dzieło operowe Mozarta; kompozytor zmarł zaledwie dwa miesiące po niezwykle udanej wiedeńskiej premierze. Jest to jednocześnie jedna z najdoskonalszych jego kompozycji scenicznych, choć została napisana z myślą o tym, by zadowolić szerokie gusta publiczności ze wszystkich warstw społecznych. Stanowi przykład tzw. singspielu, czyli utworu wystawianego w języku narodowym (nie po włosku), ze wstawkami mówionymi.

Fantastyczną historię, której akcja dzieje się w odrealnionym świecie, pozostawiając pole do popisu dla wyobraźni reżysera i widzów, można odczytywać na wielu poziomach: jako niezwykłą baśń, przypowieść o ludzkiej kondycji i o tym, co w życiu najważniejsze, albo moralitet pełen wolnomularskich symboli. Zarówno kompozytor, jak i librecista – Emanuel Schikaneder – należeli do loży masońskiej, w treści i muzyce można więc wytropić wiele elementów ważnych rytuałów. Wskazuje na to między innymi cyfra 3: 3 akordy rozpoczynające utwór, 3 damy Królowej Nocy, 3 pytania stawiane przez kapłanów Sarastra itd. Nie trzeba jednak znać założeń ruchu masońskiego, by rozkoszować się pełną niepowtarzalnego czaru muzyką.

Czas trwania: 3 godziny 30 minut (jedna przerwa)

Libretto:
Emanuel Schikaneder
Realizatorzy:
Nathalie Stutzmann – dyrygentka
Simon McBurney – reżyseria i choreografia
Michael Levine – scenografia
Nicky Gillibrand – kostiumy
Jean Kalman – światło
Finn Ross – projekcje
Gareth Fry – dźwięk

Obsada:
Erin Morley – Pamina
Kathryn Lewek – Królowa Nocy
Lawrence Brownlee – Tamino
Thomas Oliemans – Papageno
Alan Held – Mówca
Stephen Milling – Sarastro
Brenton Ryan – Monostatos

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.