Himalajskie Walentynki, czyli Sztuka Wysokiej Ścieżki

Kino Rialto Dąbrowskiego 38

HIMALAJSKIE WALENTYNKI
— ❤ —
czyli
— ❤ —
S Z T U K A
W Y S O K I E J
Ś C I E Ż K I
— ❤ —
opowieść o sportowym wejściu na ośmiotysięcznik, pokaz autorskich zdjęć z Gór Wysokich i koncert w jednym
— ❤ —
Zapraszamy gorąco na wyjątkowe Walentynki, spotkanie ekspedycyjno-muzyczne pt. „Sztuka Wysokiej Ścieżki” czyli „O Annapurnie, ludziach i szczytach Gór Wysokich słowem i muzyką”
– patronat: Wydawnictwo Miejskie Posnania: https://www.facebook.com/wydawnictwowmp
— ❤ —
Trzyczęściowy program:
— ❤ —
CZĘŚĆ 1
SZTUKA WYSOKIEJ ŚCIEŻKI
opowieść o wyprawie na południową ścianę Annapurny I (8091 m n.p.m.) w 1991 roku
prelegent: MariuszSprutta
— ❤ —
CZĘŚĆ 2
HIMALAJE I KARAKORUM
W OBIEKTYWIE ANALOGOWEGO APARATU
A. ludzie gór, krajobrazy, wspinanie
B. portrety himalajskich górali
fotografie: Mariusz Sprutta / oprawa muzyczna: Jig Reel Maniacs
— ❤ —
CZĘŚĆ 3
JIG REEL MANIACS – Celtic fusion / World music
www.jrm-jig-reel-maniacs.pl
muzyka inspirowana tradycją celtycką i nie tylko
— ❤ —
słowo wstępne i prowadzenie: Biotr Bittner
— ❤ —
WYKONAWCY
— ❤ —
Mariusz Sprutta – urodzony w Wągrowcu, żyje w Poznaniu a pracuje w Wielkopolsce, zawodowo służy ludziom, którzy tracą kończyny (w wypadkach, na skutek amputacji koniecznych ze względu na miażdżycę, cukrzycę, martwicę, i inne przyczyny np. nowotworowe), wspiera psychologicznie, mentalnie, organizacyjnie i administracyjnie oraz finalnie – dzięki kapitalnemu zespołowi fachowców ortopedii technicznej: https://www.facebook.com/ortopunktPL – pomaga w zaopatrzeniu w protezy.
Studiował Geologię Glacjalną oraz Geomorfologię i Paleogeografię Czwartorzędu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach wyjechał do Azji, w której spędził blisko 10 lat, mieszkając, zwiedzając i poznając takie kraje jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja.
Geolog, speleolog, polarnik, taternik i himalaista, który – poza górami Polski, Alpami i Spitsbergenem – wspinał się w Turcji, Nepalu, Indiach, Tybecie i Pakistanie, w Himalajach i Karakorum, na siedmiu ośmiotysięcznikach, a zdobył dwa: Annapurna I (8091 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), oba samotnie, bez tlenu, a ten drugi w stylu alpejskim. Jest także czynnym muzykiem, grającym muzykę inspirowaną tradycją celtycką okraszoną jazzem, funkiem i chill-outem; liderem i managerem zespołu Jig Reel Maniacs.
— ❤ —
JRM – Jig Reel Maniacs: https://www.facebook.com/jigreelmaniacs
Jig Reel Maniacs (JRM) to trzydziestotrzyletnia formacja, inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty ze zróżnicowanymi aranżacjami, nawiązującymi do wielu trendów muzycznych; grupa instrumentalistów, która świadomie i z doświadczeniem, prezentuje różnorodne i ciekawe brzmienia, oparte na bogatym instrumentarium. W dwóch słowach: Celtic fusion.
— ❤ —
Skład zespołu:
Michał Tadeusz Jankowski – gitara akustyczna;
Aleksander Brych – irlandzki flet drewniany poprzeczny;
Michał Mazur – low/high whistles, dudy, dudaire dubh i inne instrumenty dęte;
Dobrochna Surma – skrzypce;
Filip Wyrwa – perkusja;
Hubert Łapa – realizacja dźwięku, technika
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew.
— ❤ —
Więcej o Jig Reel Maniacs na oficjalnej stronie zespołu:
https://jrm-jig-reel-maniacs.pl
— ❤ —
Recenzja po premierze (23.11.2023, Kino Rialto w Poznaniu):
„Cudowny wieczór. Gratuluję życiorysu i gawędy. Muzyka niesamowicie sprawna. Fantastyczne zgranie. Doskonali, biegli i punktualni instrumentaliści z głęboką znajomością stylu czy wręcz języka muzycznego. W improwizacjach duża swoboda i otrzaskanie z ozdobnikami wyciąganymi jeden za drugim, jak asy z rękawa. Zespół sklejony w jeden organ, grający nie dość, że równo, zawsze w tempie i na czas, to jeszcze wyraziście i z siarczystym akcentowaniem. Czasem nawet wydawało się, że Dobrochna wnet przepiłuje instrument na pół.”
Cezary Bera

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.