NIEWIDZIALNE KOBIETY // czytanie performatywne

Sala Czarna | Poznań Ratajczaka 44

Na podstawie książki „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE AKCJI SPOŁECZNEJ I KONFERENCJI "WOMEN TALK. POZNANIANKI 2023"
Więcej informacji i pełen program: www.poznan.pl/poznanianki
Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

Reżyseria: Janusz Stolarski
Czytają: Nataliia Akhtyrska, Jagoda Gruszczyńska, Agnieszka KOVA Kowalczyk, Karolina Pawełska, Renata Stolarska, Kinga Tomczak-Nowak, Ewa Wójciak
Oprawa muzyczna: Agnieszka KOVA Kowalczyk

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.