Duo Macke-Bornauw "Curly music" - koncert i potańcówka

2progi Aleja Niepodległości 36

Dom Bretanii zaprasza w ramach XV Festiwalu Kultur Europy na koncert duetu Macke-Bornauw z Walonii pt. „Curly Music”, podczas którego poznamy muzykę barokową w folkowej odsłonie. „Curly Music” (nazwa nawiązująca z przymrużeniem oka do early music, tj. muzyki dawnej) to program, w którym muzyka barokowa jest reinterepretowana wedle kanonów muzyki tradycyjnej. Duet gra na rzadkich instrumentach takich jak musette (rodzaj dworskich dud) oraz dudach flamandzkich (Birgit Bornauw) lub akordeonie diatonicznym i, znanym tylko w Walonii, pedale basowym o brzmieniu zbliżonym do akordeonu (Benjamin Macke). Ich świeże spojrzenie na muzykę barokową jest w gruncie rzeczy ukłonem w stronę wzajemnych wpływów kultury „wysokiej” i „niskiej” – wszak muzyka dworska niegdyś przenikała się z ludową.

W repertuarze usłyszymy utwory barokowych kompozytorów jak: Haendel, Purcell, Telemann oraz mniej znanych niderlandzkich twórców muzyki tego okresu takich jak Jakob Pieters Beukema czy francuski choreograf D’Aubat Saint-Flour – autor zbioru kontredansów, a także dwudziestowieczne kompozycje nawiązujące do stylistyki epoki.

Muzycy nagrali wspólnie dwa albumy "It's Baroque to my Ears" (2016) i "Curly Music" (2020), które odniosły duży sukces na europejskim rynku muzycznym. Artyści wprowadzą słuchaczy w klimat radosny, a zarazem pełen subtelności, łącząc w sobie wirtuozerię, sporą dawkę humoru i wzajemne porozumienie.

Duet jest uznanym zespołem balfolkowym - w drugiej części wieczoru muzycy zagrają do tańca. Usłyszmy tańce tradycyjne z zachodniej Europy w nowoczesnych interpretacjach.

Benjamin Macke - akordeon diatoniczny, pedał basowy
Birgit Bornauw - dudy flamandzkie, dudy barokowe

Benjamin Macke swoją muzyczną drogę rozpoczął we Francji od perkusji klasycznej i jazzowej, a w wieku 18 lat odkrył akordeon diatoniczny, który stał się jego instrumentem wiodącym. Bierze udział w różnorodnych projektach muzycznych (Shillelagh, Benjamin Macke Quartet, Duo Bastringue…), filmowych czy teatralnych, a także edukacyjnych dla dzieci. Uczy również w konserwatorium muzycznym w Tournai. Nagrał w różnych składach 11 albumów.
Birgit Bornauw zaczynała muzyczną przygodę od gry na skrzypcach, a w wieku 15 lat, dzięki muzykom ludowym z regionu Gooik, poznała dudy. Studiowała grę na dudach barokowych i flamandzkich w Lemmensinstitut w Leuven (Flandria). Specjalizuje się w muzyce tradycyjnej i dawnej, które łączyła min. w projekcie symfonicznym pod dyrekcją Fransa Brüggena. Stworzyła dziecięcy zespół dudziarski Amazing Airbags, którym kieruje do dziś.

Bilety: 35 zł

Wydarzenie w ramach XV Festiwalu Kultur Europy – Walonia i Bruksela https://dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/imprezy-cykliczne/festiwal-kultur-regionow-europy

Projekt współfinansowany ze środków: Miasta Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Regionu Bretania oraz Wallonie-Bruxelles International.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.