Tour de Pologne: Zachwyt + Metro + Uphill

Schron Kościuszki 68Tour de Pologne: Zachwyt + Metro + Uphill

23.09.2023 // Schron

Zachwyt to oświęcimski zespół balansujący pomiędzy post punkowym chłodem a shoegaze'owym ciepłem. Pierwsze kawałki projektu powstały pod koniec lata 2021 roku, a debiutancka EPka ujrzała światło dzienne 26 stycznia 2022 roku. Całość została nagrana na ledwo działającym laptopie dzięki łączeniu analogowego sprzętu z cyfrową produkcja, Sama muzyka idealnie komponuje się z oprawa wizualną powstalą przy pomocy przeterminowanej kliszy Po pierwszym sukcesie i entuzjastycznym odbiorze mini albumu, solowy projekt stopniowo przekształcił się w czteroosobowy zespół, który po licznych, bardzo dobrze odbieranych koncertach, pracuje nad nowym materiałem.

SKŁAD:

Miłosz Boiński - gitara elektryczna, wokal
Bartłomiej Palewicz - perkusja
Kuba Palewicz - gitara elektryczna
Marcin Boiński - gitara basowa

***

Metro

Mało zespołów w Polsce tak szybko wdarło się na lokalną scenę muzyczną jak Metro. Założony w 2021 roku kwartet Olek-Mateusz-Mikołaj-Piotrek (odpowiednio wokal/gitara, bas, gitara i perkusja) swoim połączeniem shoegaze'u, post-punku i indie rocka dodało świeżości w rodzimej muzyce niezależnej, choć paradoksalnie nie wymyślili koła na nowo. To doświadczenie chłopaków, którzy wcześniej grali w różnych kapelach (reprezentując tak skrajne gatunki jak black metal, punk czy shoegaze) sprawiło, że Metro się przyjęło. I przyjmuje się nadal: wydana w połowie 2022 roku "Stella" została ciepło przyjęta zarówno przez podziemną grupę fanów muzyki, jak i bardziej komercyjną publikę. EPka utrzymana w klimatach post-punku i shoegaze'u, z wyraźnymi inspiracjami zespołami w stylu Interpol, Whirr albo Dinosaur Jr., jest dowodem tego, jak wiele pomysłów mają w głowach chłopaki z Metra. Ich kolejne wydawnictwo (które ma wyjść na przełomie czerwca i lipca) będzie bardziej brudne, eksperymentalne, zimne i - co najważniejsze - intrygujące. Wszystkie zagrane do tej pory przez Metro live'y przyciągnęły masę ludzi w różnych miastach kraju i przy różnych okazjach, między innymi pożegnali legendarny klub Pogłos jednym z ostatnich koncertów na czarnej sali.

W składzie:

Olek Zajdel
Mikołaj Ilinicki
Mateusz Kwietniewski
Piotrek Biczel

***

Uphill

zespół grający muzykę alternatywną z gatunku shoegaze/dreampop. Ich przestrzenne, marzycielskie, głębokie oraz momentami mocne brzmienia, wprowadzają magiczny nastrój na każdym koncercie, co sprawia że zdecydowanie warto posłuchać ich na żywo. Uphill pracuję obecnie nad swoją pierwszą debiutancką płytą. Utwory, które się na niej pojawią będzie można usłyszeć na nadchodzącym koncercie.

PATRONEM WYDARZENIA JEST RADIO AFERA.