PREMIERA Somnium, OFF Opera

Pawilon Poznań Ewangelicka 1

Somnium
off-opera na kwartet wokalny, grupę osób performerskich, elektronikę i przestrzeń
Dwadzieścia cztery godziny na dobę siedem dni w tygodniu. W późnym kapitalizmie nie ma czasu na odpoczynek. Nadmiar pracy i osiągnięć, przymus maksymalizacji i wydajności przeradza się w autowyzysk. Żyjemy w społeczeństwie zmęczenia, w którym sen i dobrostan stają się dobrami luksusowymi, a momenty zwolnienia i regeneracji wyrazem buntu przeciwko kultowi produktywności. Sfera marzeń sennych wydaje się być obszarem rewolucyjnym i autonomicznym, nienaruszonym przez kapitalizm. Jednak to, jak i o czym śnimy, nie pozostaje bez związku z tym, jaką rolę społeczną pełnimy, czy gdzie pracujemy. Do naszych snów przedostają się też społecznie, kulturowo i politycznie naznaczone dźwięki, przed którymi nie możemy się uchronić.
Spektakl Somnium, który zobaczymy w ramach festiwalu sztuk społecznych
OFF Opera, to studium na temat zmęczenia, snu i śnienia w późnym kapitalizmie. Będzie to widowisko wpisane w ramy formalne teatru muzycznego na kwartet wokalny, grupę osób performerskich, elektronikę i przestrzeń. Twórcą warstwy muzycznej oraz opiekunem artystycznym projektu jest poznański kompozytor Sebastian Dembski, autor między innymi opery kameralnej „Retrotopia” oraz współtwórca projektu teatralnego „Dzieci Saturna”.
Spektakl powstanie we współpracy z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów muzyczno-performerskich oraz pracowni oświetlenia scenicznego.

premiera: 1 października, godz. 18:00 / 20:00 (dwa spektakle)

zespół realizatorski:
reżyseria i muzyka: Sebastian Dembski
kierownictwo muzyczne: Maciej Straburzyński
scenografia i kostiumy: Alicja Trzcińska
reżyseria świateł: Marcin Chlanda oraz uczestniczki i uczestnicy warsztatów oświetlenia scenicznego
występują:
soprany: Aleksandra Koczurko-Porzycka, Żanna Rudaja
tenor: Grzegorz Kujawa
bas: Maciej Straburzyński
oraz uczestniczki i uczestnicy warsztatów muzyczno-performerskich

Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja Nowe uniwersum, którą poprowadzi Joanna B. Bednarek.
1 października, godz. 14.00
Schron

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. Współorganizatorem spektaklu jest Pawilon.

Wydarzenia są częścią zadania Festiwal sztuk społecznych OFF Opera 2023 — program edukacyjny, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków budżetowych Miasta Poznania.

Warsztaty muzyczno-performerskie oraz premiera spektaklu Somnium — stanowią część zadania OFF Opera 2023 — interdyscyplinarne laboratorium twórcze dofinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.