Straszny Dwór

Teatr Wielki w Poznaniu Fredry 9

opera w czterech aktach
libretto: Jan Chęciński
PREMIERA 9 VII 2021
Dla widzów od 16. roku życia

Jak opowiedzieć historię XIX-wiecznych amorów w czasach Tindera i mediów społecznościowych? Czy można pogodzić przywiązanie do tradycji z potrzebą nowoczesności? Czy w imię miłości jesteśmy w stanie zmienić nasze przekonania? Straszny dwór Stanisława Moniuszki, najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego, w nowatorskiej i niezwykle aktualnej interpretacji Ilarii Lanzino.
Bracia – Zbigniew i Stefan – poturbowani przez wojenne doświadczenia, postanawiają nigdy nie zakładać rodziny. Przysięga, którą składają, maskuje ich bezradność i wrażliwość. Hanna i Jadwiga – odważne i mądre córki Miecznika – pokpiwają z decyzji młodych żołnierzy. Radykalne postępowanie donikąd nie prowadzi, a błąkające się po komnatach duchy i historia strasznego dworu w jedną noc unieważnią męską przysięgę.
W Strasznym dworze Ilaria Lanzino udawania, że dzieło Moniuszki to nie zbiór efektowych pamiątek przeszłości, a utwór wspaniale wpisujący się w obecne czasy, dający pole twórczej interpretacji, z wyraziście zarysowaniami postaciami i aktualną wymową. Realizatorzy spektaklu pełnymi garściami czerpią z polskiej kultury, umiejętnie łącząc współczesność z dawnymi czasami. W scenograficznej oprawie spektaklu odnajdziemy nawiązania do prac Katarzyny Kobro, Natalii LL i Ewy Partum. Inscenizacja spektaklu podbiła najpierw serca jury międzynarodowego konkursu dla reżyserów operowych, potem recenzentów. Prasa zgodnie pisała: Rewelacja! Nie waham się użyć tego słowa. (...) Oby tak dalej w operowym teatrze i także w teatrze naszego życia [Piotr Nędzyński]. Reżyserka uświadomiła nam, że narodowa świętość sprzed ponad 150 lat może nabrać współczesnych znaczeń [Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”].
Dyrekcja Teatru zastrzega możliwość zmian w repertuarze, obsadach, terminach i formie wydarzenia.

Honorowy Mecenas Spektaklu:
Nicholas Payne (dyrektor Opera Europa 2003-2023)

Realizatorzy

kierownictwo muzyczne
Marco Guidarini

dyrygent
Marco Guidarini

reżyseria
Ilaria Lanzino

scenografia
Leif-Erik Heine

reżyseria świateł
Wiktor Kuźma

projekcje
Leszek Stryła

choreografia
Viktor Davydiuk

przygotowanie chóru
Mariusz Otto

współpraca muzyczna
Katarzyna Tomala-Jedynak

asystent reżysera
Bartłomiej Szczeszek Andrzej Ogórkiewicz Marta Bartosik

asystent choreografa
Evgeniia Meissner

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.