Faustus

Teatr Polski 27 Grudnia 8/10

23 czerwca na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu premiera spektakl „Faustus” w reż. Katarzyny Minkowskiej.

Jest rok 1943. W Europie trwa wojna.

Tomasz Mann w luksusowym domu w Kalifornii pisze pierwsze rozdziały najbardziej - jak sam twierdzi - “wariackiej” spośród jego powieści.

Narratorem “Doktora Faustusa” Mann czyni mężczyznę uwięzionego w upadających Niemczech, który pisząc biografię zmarłego przyjaciela, kompozytora wyklętego przez nazistów, pragnie ocalić od zapomnienia jego awangardową twórczość. Przyjaciel - Adrian - był geniuszem, wynalazcą nowych technik kompozytorskich, które na zawsze odmieniły muzykę XX wieku. U schyłku życia popadł w szaleństwo - twierdził, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza paktowi z diabłem.

Znani poznańskiej publiczności twórcy “Cudzoziemki” podejmują w “Faustusie” przewrotną grę z monumentalnym dziełem Manna, komponując spektakl na zasadach utworu muzycznego - koncertu na idee i emocje. Geniusz i potrzeba dążenia do doskonałości zderza się na scenie z pragnieniami bohaterów, którzy życiowe decyzje podejmują pod wpływem gorących uczuć. Małe historie rozgrywają się w spektaklu w cieniu wielkich narracji - małe tragedie na tle wielkich wojen - a wszystkiemu temu przygląda się Syrenka z baśni Andersena, która marzy o tym, żeby być człowiekiem, ponieważ “ludzie wyżsi są nieskończenie od wszelkich innych stworzeń”.

Twórcy spektaklu podejmują polemikę z antropocentrycznym przekazem powieści Manna i baśni Andersena. W przewrotny sposób odnoszą się do wizji świata, w którym centralną pozycję zajmują wybitne jednostki i niepodważalne autorytety. Każdej z bohaterek i każdemu z bohaterów spektaklu zadają to samo - diabelskie - pytanie: Czego pragniesz i jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by to otrzymać?

***
Premiera nr 4212

FAUSTUS
Premiera: 23 czerwca 2023, godz. 19.00
Kolejne spektakle 24, 25, 30 czerwca oraz 1 lipca.


Reżyseria, scenariusz, scenografia: Katarzyna Minkowska,

Dramaturgia, scenariusz: Tomasz Walesiak,

Muzyka: Wojciech Frycz,

Scenografia: Łukasz Mleczak,

Kostiumy: Jola Łobacz,

Choreografia / koordynacja scen intymnych: Krystyna Lama Szydłowska,

Wideo: Agata Rucińska,

Reżyseria świateł: Monika Stolarska,

Inspicjentka: Magdalena Matusewicz

obsada: Alan Al-Murtatha, Michał Kaleta, Jakub Papuga, Monika Roszko, Aleksandra Samelczak, Paweł Siwiak, Alona Szostak, Andrzej Szubski, Kornelia Trawkowska, Jakub Czerski (gościnnie), Aleksander Kaczor (gościnnie)

scenariusz na motywach „Doktora Faustusa” Tomasza Manna w tłumaczeniu Marii Kureckiej i Witolda Wirpszy, z wykorzystaniem fragmentów „Małej syrenki” H. Ch. Andersena w tłumaczeniu Cecylii Niewiadomskiej