Poznańska Wiosna Muzyczna

"Poznańska Wiosna Muzyczna" to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 1961, a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów - Tadeusz Szeligowski. Festiwal jest w swym założeniu imprezą popularyzującą nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającą wysokie oczekiwania koneserów muzyki najnowszej – oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają tworząc niepowtarzalny charakter festiwalu. Od wielu lat „Poznańska Wiosna Muzyczna” prezentuje szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzyki nowej, promując zarówno muzykę twórców z Polski, jak i ze świata, co zbudowało jej prestiż, stawiając jednocześnie w szeregu najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Jednocześnie podkreślić należy, iż pomimo wieloletniej tradycji festiwalu, pozostaje on wciąż otwarty na nowe nurty muzyczne i światowe zjawiska. Od 2012 roku Festiwal organizowany jest w nowej formule. Strategicznym partnerem realizacji jest Związek Kompozytorów Polskich.

W swojej wieloletniej historii Festiwal zaprezentował setki nowych dzieł muzycznych, gościł dziesiątki znakomitych wykonawców. Festiwal jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń kulturalnych, na stałe wpisującym się w kalendarz imprez artystycznych miasta Poznania i całej Polski. „Poznańska Wiosna Muzyczna” ma także zasięg wyraźnie międzynarodowy. W ostatnich latach w Festiwalu brali udział artyści z Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Słowacji, Austrii, Szwecji, Anglii, Irlandii i Ukrainy. Podczas Festiwalu prezentowane są dzieła wpisujące się już w kanon klasyki muzyki współczesnej, jak i kompozycje najnowsze, które obrazują interesujące kierunki w sztuce muzycznej.

Rangę wydarzenia buduje bardzo wysoki poziom artystyczny, wynikający zarówno z doboru programu, jak i poziomu jego wykonania. O jego popularności wśród lokalnej społeczności świadczy dobra frekwencja na festiwalowych wydarzeniach, a uznanie krytyków odzwierciedlają liczne recenzje i relacje w opiniotwórczych czasopismach i portalach internetowych

49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 19 - 23 października 2020 roku. Podczas 12 koncertów usłyszymy 12 prawykonań utworów kompozytorów z Polski i Słowenii. Na festiwalu wystąpią wybitni artyści z Polski, Anglii, Austrii i Słowenii. Tradycyjnie już odbędą się Studenckie Koncerty Kompozytorskie Studentów Kompozycji i Kompozycji Elektroakustycznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, podczas których zaprezentowane zostaną najnowsze utwory młodego pokolenia twórców.

Serdecznie zapraszamy

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem festiwalu dostępnym na stronie: www.wiosnamuzyczna.pl