SALON POEZJI / MONIKA ROSZKO

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e

W październiku, w ramach 85. odsłony Salonu Poezji Anny Dymnej, odwiedzi nas Monika Roszko, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. W programie znajdzie się poezja amerykańska różnych autorów, w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Program muzyczny przygotuje Piotr Pawlus, gitarzysta orkiestry Teatru Muzycznego.
Monika Roszko jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutowała na tamtejszej scenie teatralnej w 2014 roku w Na L… Lewisa Carrolla w reżyserii Aleksandry Koniecznej. Później zagrała tam jeszcze w Niech żyje wojna!!! Pawła Demirskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka. W 2016 roku można ją było zobaczyć w Synu smoka Roberta Turleja w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w krakowskim Teatrze Ludowym. Od września 2016 roku jest w zespole Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie zadebiutowała w Drugim spektaklu w reżyserii Anny Karasińskiej. Następnie wystąpiła w takich przedstawieniach jak: Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia) (reż. G. Laszuk), Portret trumienny (reż. M. Kmiecik), K. (reż. M. Strzępka), Trojanki (reż. K. Michalak), Odys (reż. E. Marciniak), Wielki Fryderyk (reż. J. Klata) i O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych (reż. W. Rubin). Obecnie można ją oglądać w: 28 dniach (reż. K. Siwińska), Nanie (reż. M. Pęcikiewicz), Morderstwie (w) Utopii (reż. G. Laszuk), 4:48 Psychosis (reż. P. Demirski), Cudzoziemce (reż. K. Minkowska), Śmierci Jana Pawła II (reż. J. Skrzywanek), Kolorowych snach (reż. Sz. Adamczak i W. Rodak), Taśmach rodzinnych (reż. P. Pacześniak) oraz Hadze (reż. S. Denisowa). Pod koniec czerwca 2023 roku odbędzie się premiera Faustusa w reżyserii Katarzyny Minkowskiej z udziałem aktorki. Na dużym ekranie Monika Roszko zadebiutowała w 2016 roku w filmie Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Wystąpiła także w drugim sezonie serialu Canal+ pt. Belfer. W 2018 roku została wyróżniona przez Jacka Sieradzkiego w 26. edycji „Subiektywnego spisu aktorów teatralnych”. W 2021 roku znalazła się na liście artystów zgłoszonych do Medali Młodej Sztuki, plebiscytu organizowanego przez reakcję „Głosu Wielkopolskiego”.
Salon Poezji z Moniką Roszko odbędzie się również w Zamku w Kórniku 21 października o godz. 18:00. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz na stronie internetowej Teatru. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem [email protected].

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.