TUTAJ, CZYLI GDZIE? RZECZ O (NIE) PAMIĘCI

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego Scena Trzecia Zaułek Krystyny Feldman (od ul.Krasińskiego)

Tekst: Mikołaj Grynberg
Dramaturgia: Dorota Abbe
Reżyseria: Dorota Abbe i Piotr Dąbrowski
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Scenografia i kostiumy: Paula Buczyńska
Produkcja: Izabella Nowacka, Fundacja Na Marginesie
Reżyseria światła: Łukasz "Benek" Wieczorek
Obsada: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski, Maciej Zakrzewski
Głosy z offu: Erna Birnbach, Dorota Abbe
Muzyka na żywo: Krzysztof Kaliski
Premiera: 27.08.2021, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
Współpraca: Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Placówka
Spektakl powstał w ramach koprodukcji Fundacji Na Marginesie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.
Spektakl jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Spektakl dofinansowuje: + | PROGRAM OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
„Rejwach” to zbiór brawurowo napisanych, poruszających i przenikliwych opowiadań Mikołaja Grynberga. Nieznajomość swoich przodków, wyobcowanie, skrajny pesymizm, trauma najbliższych, przenoszona na kolejne pokolenia, odziedziczony lęk, ukrywanie swoich korzeni, brak poczucia tożsamości, bliskość śmierci – to główne cechy syndromu, opisanego już wielokrotnie przez psychologów i psychiatrów. I główny motyw większości opowiadań, których bohaterami są polscy Żydzi, dzieci i wnuki tych, którzy przeżyli. Książka przesycona jest również niebanalnym, czarnym humorem. "Mamy dowcipy, bo nadziei nie mamy." - mówi jeden z bohaterów Grynberga.
Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, jest przedstawicielką drugiego pokolenia po holokauście.
"Syndrom drugiego pokolenia po holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości. - mówi Abbe - Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć, chcemy żyć.
Mam trzydzieści pięć lat i nieznośnie samotne życie. - wyznaje bohaterka jednego z opowiadań, „Horyzont”. - Szczęśliwe chwile zdarza mi się przeżywać z ludźmi, którzy tak jak ja żyją życiem, którego nikomu nie życzą. Są mi bliscy, w ich oczach widuję własne łzy. Wierzę, że łzy zrozumienia zobaczę również w oczach widzów.”
Spektakl został zakwalifikowany do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie Dorota Abbe i Piotr Dąbrowski otrzymali wyróżnienie za koncepcję spektaklu i role. Zostali również wymienieni w dorocznej ankiecie miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” przez Jacka Sieradzkiego w kategorii „adaptacja teatralna (opracowanie tekstu)”.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.