Litanie ostrobramskie S. Moniuszko

Aula Uniwersytecka w Poznaniu Wieniawskiego 1

Środa, 10 Maja, godz. 19:00

Litanie ostrobramskie na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę
Wilno przygarnęło Moniuszkę, początkującego kompozytora, absolwenta studiów muzycznych w Berlinie, na długie 18 lat. Młody Stanisław wraz z żoną zamieszkali w domu rodziców i z trudem wiązali koniec z końcem. Kompozytor imał się różnych zajęć, utyskując z humorem nad niedostatecznymi umiejętności muzyków, z którymi przyszło mu współpracować. Wśród wielości zajęć, które wykonywał, znalazła się i praca organisty u świętych Janów – jak nazywają wilnianie kościół pw. śś. Jana Ewangelisty i Jan Chrzciciela. Mimo organistowskiego fachu, Moniuszko rzadko komponował dzieła religijne.

Litanie ostrobramskie uważane są za jeden z najlepszych w jego dorobku utworów tego typu. Sam kompozytor za najbardziej udaną uznawał III Litanię, którą w czasie pobytu w Paryżu zadedykował koledze po fachu – Gioacchinowi Rossiniemu. Rossini pisał w podziękowaniu: Panie i kolego kochany, (…) mogę ci tu wyrazić szczere moje powinszowanie z powodu dzieła, które godnością stylu i religijną prostotą winno zyskać świetne powodzenie.

Realizatorzy

kierownictwo muzyczne - Marco Guidarini
kierownictwo chóru - Mariusz Otto

Obsada

sopran - Magdalena Nowacka
mezzosopran - Magdalena Wilczyńska-Goś
tenor - Piotr Friebe
bas - Damian Konieczek
wykonawcy -chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.