Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” - 50-lecie istnienia

CK Zamek Sala Wielka Święty Marcin 80/82

Sobota, 4 Marca, godz. 16:00

Koncert w Centrum Kultury Poznania Zamek w Dzień Patrona (Litwy i Polski św. Kazimierza królewicza z rodu Jagiellonów)

SALA WIELKA

4 marca godz.16:00

Cześć I - "NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ"

w przerwie otwarcie wystawy "Kaziuk w Poznaniu" z cyklu " Kresy w fotografii Wielkopolan "
Cześć II - "KAZIUK WILEŃSKI "

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie w 2022 roku obchodził 50-lecie istnienia. W marcu 2023 r. zespół będzie miał wielki zaszczyt wystąpic w Poznaniu i we Wrześni z dwuczęściowymi koncertami Kaziukowymi.
1 część koncertu to wruszające widowisko patriotyczne „Niebo złote ci otworze”. W nazwie widowiska zostały wykorzystane słowa z wiersza K. K. Baczyńskiego. ”Niebo złote ci otworzę…” – jest to wiersz z 1943 r. o pragnieniu lepszego życia, o marzeniach zwykłego człowieka o wiośnie, pokoju, miłości i codziennym szczęściu w obliczu trwającej wtedy wojny. Jakże w dzisiejszych czasach są aktualne słowa Poety, które uwrażliwiają nas, jak mamy cenić niepodległość, wolność kraju, jak za wszelką cenę musimy strzec pokoju na świecie! Podczas koncertu za pomocą pieśni i tańców zostanie przedstawiona historia XX wieku, wspomniana walka narodu polskiego o wolność i niepodległość Ojczyzny.
 2 część programu „Kaziukowa" czyli „Kaziuk Wileński”, zadziwia widza wesołym żanrem folkloru miejscowego i stwarza wiele okazji do wzruszających i dowcipnych przeżyć. Toteż na program tej części koncertu złoży się sporo miłych niespodzianek. Polki miejskie, walczyki rynkowe oraz piosenki podwileńskie i wileńskie mieszczańskie wrzucają widza do przedwojennego Wilna, wesołe teksty autentyczne, równiez jak i teksty piosenek wileńskich budzą dobry nastrój, wesoła atmosferę oraz niepowtarzalny klimat Wileńszczyzny.

Zespół pieśni i tańca „Wilenka” jest pierwszym i najstarszym polskim zespołem dziecięco-młodzieżowym na Litwie. Zespół działa przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie.
Zespól składa się z siedmiu grup wiekowych chóralnych i tanecznych (4 chóry oraz 3 grupy taneczne) i razem stanowią blisko 160 – osobową rodzinę. Częścią składową zespołu jest kapela. Podstawę twórczości zespołu stanowi folklor Wileńszczyzny, różnych regionów Polski, Litwy, jak też narodów Bałkańskich.
„Wilenka” jest dobrze znana na Litwie, aktywnie uczestniczy w różnorodnych festiwalach, projektach międzynarodowych, konkursach, posiada tytuł „Zasłużony dla kultury polskiej ”, „ The best of the best“, często koncertuje na scenach Litwy, Polski, niejednokrotnie występowała w Norwegii, na Węgrzech, na Białoruśi, Bulgarii, Rosji, Chorwacji, we Włoszech i na Łotwie. Dużym powodzeniem cieszą się Obrazki, osnute na podstawie folkloru autentycznego Wileńszczyzny, takie jak „Kaziuki wileńskie”, „Wesele”, „ Dożynki” „ Zapusty” i inne.
Za całokształt twórczości artystycznej, popularyzację folkloru polskiego wśród dzieci i młodzieży w 2011 r. zespól został uhonorowany medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, z dziećmi i młodzieżą pracuje zawodowa wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Dyrektor Zespołu – Janina Łabul
Kierownik Artystyczny – Renata Juzokienė
Choreograf – Justyna Wasiukiewicz
Reżyser - Danuta Korkus

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.