Spektakl dla małych i dużych: „Den stygge andungen / Brzydkie kaczątko”

CK Zamek Sala Wielka Święty Marcin 80/82

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE

Spektakl dla małych i dużych: „Den stygge andungen / Brzydkie kaczątko”
Manu Teater (Norwegia), reż. Thea Elisebeth Skallevold

Sala Wielka, bilety: 40 zł (n), 30 zł (u)

spektakl w norweskim języku migowym, tłumaczony na język polski i PJM

"Brzydkie kaczątko" dla małych i dużych - rzecz o inności, wyobcowaniu oraz odnajdywaniu swojego miejsca i swojej drogi. Zapraszamy na niesamowity spektakl Teater Manu, jedynego profesjonalnego teatru w Norwegii (i jednego z niewielu na świecie!), w którym językiem scenicznym jest język migowy! Przedstawienie prezentowane będzie w polskim języku migowym i z polskim dubbingiem.

Andersen napisał "Brzydkie kaczątko” w połowie XIX wieku. Po niemal dwóch stuleciach, opowieść i jej przesłanie są nadal aktualne. Artyści Teater Manu opowiadając klasyczną baśń, wskazują na jej odniesienia do współczesności: uczucie wyobcowania jednostki w społeczeństwie, odwagę by być innym i walczyć o akceptację.

Spektakl jest piękną i kolorową opowieścią dla całej rodziny, ale przede wszystkim dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Wizją reżyserki Thei Elisabeth Skallevold było stworzenie przedstawienia, które przemówi nie tylko do najmłodszych, ale będzie też atrakcyjne dla dorosłych - by stało się wspólnym doświadczeniem dla całych rodzin: "Jak wszystkie dobre bajki, ta przemawia zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Łatwo jest pomyśleć, że uczucie wyobcowania, bycie outsiderem znika gdy wkraczamy w dorosłość. Nic bardziej mylnego! Dlatego ten spektakl jest zarówno dla dorosłych, jak i dla ich dzieci" - mówi Skallevold.

Manu to jedyny profesjonalny teatr w Norwegii, w którym językiem scenicznym jest język migowy, a wszystkie przedstawienia są również dubbingowane przez aktorów posługujących się językiem fonicznym.
Grupa powstała w 2001 roku. Działa w Oslo, dziś jako instytucjonalny teatr finansowany ze środków publicznych. Ich sława sięga daleko poza rodzinną Norwegię.
Wizją Manu jest stać się najlepszym teatrem na świecie, wywodzącym się z kultury i języka osób G_głuchych a także ochrona i przekazywanie tego dziedzictwa. Przez lata stworzyli produkcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, we wszystkich gatunkach - od komedii i dramatu po stand-up. Często sięgają po współczesną dramaturgię. Wiele ich spektakli poruszało ważne i trudne tematy społeczne.
Teater Manu to nie tylko stały zespół artystyczny, który tworzy i wystawia przedstawienia w swej siedzibie. Zespół sporo podróżuje po Norwegii, wystawiając spektakle w różnych ośrodkach. (Nieczęsto wyjeżdżają za granicę. Tym bardziej cieszy fakt, że przyjęli zaproszenie od Centrum Kultury ZAMEK!). Manu prowadzi także działalność edukacyjną (warsztaty, doskonalenie zawodowe aktorów).

Spektakl dla widzów w każdym wieku (5+), tłumaczony na język polski (dubbing) i polski język migowy.
Czas trwania: ok. 50 min.

występują: Ipek D. Mehlum, Julie Ane Holst
reżyseria: Thea Elisabeth Skallevold
dramaturgia: Sølvi R. Zuckermann
scenografia i kostiumy: Mari Hesjedal
muzyka i realizacja dźwięku: Odin Staveland
rekwizyty, produkcja techniczna: Gøril Rostad
światła: Truls S. Yggeseth
maski: Therese Lia

Spektakl „Den stygge andungen / Brzydkie kaczątko” prezentowany w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach realizowanego w latach 2022-23 projektu performatywnego "Obecność", dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.