ZAPAMIĘTAJ.ŚWIADECTWO JANA KARSKIEGO

Aula Artis Kutrzeby 10

Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego

Reżyseria: Derek Goldman
Scenariusz: Clark Young and Derek Goldman
W roli Jana Karskiego: DAVID STRATHAIRN

Wybitny aktor amerykański David Strathairn gra wielkiego Polaka

Zapraszamy do Auli Artis na entuzjastycznie opisywany przez recenzentów monodram o kurierze Podziemnego Państwa Polskiego Janie Karskim.

Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może jesteśmy bezduszni albo zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli? – to fragment recenzji z „Washington Post” po premierze sztuki przedstawiającej losy emisariusza polskiego państwa podziemnego. W rolę Karskiego wciela się David Strathairn nominowany do Oscara za film Good Night and Good Luck, (znany także z filmów Lincoln czy Nomadland). Rola aktora w przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna.

Monodram stawia pytania o kondycję człowieka, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości, krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialność i zaangażowania w sprawy społeczne, a jego przesłanie jest bardzo aktualne w kontekście wojny w Ukrainie.

Współautorem i reżyserem spektaklu jest Derek Goldman, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg. Wraz ze współscenarzystą Clarkiem Youngiem stworzyli monodram w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, przy wsparciu Jan Karski Educational Foundation i Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Spektakl był już gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco, a dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation zostanie pokazany również w Polsce. Będzie można zobaczyć go na przełomie stycznia i lutego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

Terminy:

25 i 26 stycznia | Warszawa | Teatr Dramatyczny

29 stycznia | Łódź | ArtKombinat, Scena Monopolis

1 lutego | Kraków | Teatr Variete

4 lutego godz. 19.00 | Poznań | Aula Artis

 

Jan Karski – kurier Podziemnego Państwa Polskiego. Alarmował wolny świat o sytuacji w okupowanej Polsce i o zagładzie narodu żydowskiego. Z narażeniem życia przedzierał się z tajnymi informacjami przez okupowaną Europę. Chrześcijanin, człowiek sumienia, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota. Kawaler najwyższych odznaczeń Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Profesor Uniwersytetu Georgetown. Autor książek: „Tajne Państwo”, „Wielkie Mocarstwa wobec Polski:1919-1945 od Wersalu do Jałty”.

Dziedzictwo Jana Karskiego zobowiązuje do nieodwracania wzroku, gdy słabszemu dzieje się krzywda. Stawia dobro i interes drugiego człowieka ponad swój własny, zastępuje egoizm empatią, a strach – odwagą.
Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku, upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętniania Jana Karskiego i jego wartości oraz budowania stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.