SALON POEZJI / MARTA LIPIŃSKA

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e

Salon Poezji / Marta Lipińska
Poezja

Premiera: 21 stycznia 2023

Gościem 80. odsłony Salonu Poezji będzie aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, Marta Lipińska, która przeczyta poezję Julii Hartwig. Program muzyczny przygotuje Kinga Tarnowska, altowiolistka z orkiestry Teatru Muzycznego.
Marta Lipińska jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie. Na deskach teatralnych zadebiutowała w 1963 roku w Trzech siostrach w reżyserii Erwina Axera w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Później można ją było oglądać w takich przedstawieniach jak: Wachlarz (reż. T. Łomnicki), Szklana menażeria (reż. I. Cywińska-Adamska), Lekkomyślna siostra (reż. A. Łapicki), Wiśniowy sad (reż. M. Prus), Sen nocy letniej (reż. M. Englert) czy Posprzątane (reż. B. Suchocka). Obecnie można ją oglądać spektaklu Lepiej już było… (reż. W. Adamczyk). Na dużym ekranie zadebiutowała w 1962 roku w Głosie z tamtego świata w reżyserii Stanisława Różewicza. Później zagrała w takich obrazach jak m.in.: Rozwodów nie będzie (reż. J. S. Stawiński), Salto i Dolina Issy (oba w reż. T. Konwickiego), Opowieści weekendowe (reż. K. Zanussi), Superprodukcja (reż. J. Machulski), Ranczo Wilkowyje (reż. W. Adamczyk), Popiełuszko. Wolność jest w nas (reż. R. Wieczyński). Szerokiej publiczności znana jest z ról w dwóch, bijących rekordy popularności, serialach: Miodowych latach oraz Ranczu. Popularność zdobyła również jako odtwórczyni roli Pani Elizy w radiowym serialu Kocham Pana, Panie Sułku. W 2001 roku zdobyła nagrodę w plebiscycie publiczności za najlepszą rolę kobiecą w Odwrocie Williama Nicholsona w reżyserii Maciej Englerta, na XL Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych. W 2005 roku otrzymała nagrodę Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe.
Salon Poezji z Martą Lipińską odbędzie się również w Zamku w Kórniku tego samego dnia o godz. 17:00. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Litaerackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasie, na stronie Teatru. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem [email protected].

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.