Folk Solution | Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny | IV Międzynarodowy Festiwal "1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund"

Polski Teatr Tańca Stanisława Taczaka 8

Czwartek, 15 Grudnia, godz. 20:00

Spektakl gościnny prezentowany w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu "1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund"

W poszukiwaniu nowych form artystycznej ekspresji, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował kolejny projekt, który łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Po „Soft Power” i „Exodusie”, w których mogliśmy odnaleźć te elementy, kierownik baletu i choreograf Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkov stworzył spektakl pt. „Folk Solution”. Premiera widowiska odbyła się 31 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Autorzy spektaklu „Folk Solution” zadali sobie pytania: „Czy sztuka oparta na tradycji ludowej nadal jest aktualna? Jak polski folklor funkcjonuje w warunkach współczesności? Czy znajomość dziedzictwa historyczno-kulturowego, które ma korzenie w kulturze ludowej, jest konieczna w tworzeniu nowych form widowisk artystycznych?”. Próba odpowiedzi na te pytania zainspirowała nowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Pytania te są uzasadnione dlatego, że Zespół „Śląsk” jest znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako instytucja kultury przedstawiająca polski folklor w formie scenicznej, pokazując jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu - Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. „Śląsk” z sukcesem realizuje także projekty wychodzące poza ramy głównego nurtu Zespołu. Tym razem podejmuje próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym. Jednak ten poważny wątek natury egzystencjalnej autorzy i wykonawcy widowiska traktują z przymrużeniem oka, humorystycznie, jako „pojedynek dwóch przeciwieństw”.

Zarówno w podkładzie dźwiękowym, jak i w choreografii widowiska współistnieją dwie niezależne warstwy. Jedna z nich ilustruje współczesny świat przepełniony kakofonią industrialnych dźwięków i podporządkowany monotonii mechanicznych ruchów. Druga nawiązuje do tradycyjnego folkloru nasyconego emocjami i historycznymi wątkami, które od wieków z pokolenia na pokolenie były przekazywane w muzyce, tańcu i śpiewie ludowym. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie i prowokuje do indywidualnej odpowiedzi na wyżej zadane pytania.

Sceny – obrazy – „Folk Solution”:
1. „Kujawiak – oberek razem zatańczymy hej z wyrazem”
2. „Mazur w zgiełku mechanicznym ma charakter urzędniczy”
3. „Polonez w industrialu - nie na zamku, nie na balu”
4. „ Wianek w smutku pogubiła bo chłopaka nie tuliła”
5. „Czy przed wami czy za wami, wybijany wykonamy”
6. „To nie my, to wola nieba. Wolę „nieba” spełnić trzeba”
7. „Izba tańczy na ludowo, kolorowo, odlotowo”
8. „Są żołnierki w naszej sferze chociaż widzę, lecz nie wierzę”
9. „Krakowiakiem jednoczymy jako finał zatańczymy”

TWÓRCY

reżyseria: Michaił Zubkov – kierownik baletu ZPiT „Śląsk”
opracowanie muzyczne: Rafał Zapała i Łukasz Huzik
choreografia: Michaił Zubkov oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk
stylizacja: Monika Cegiełkowska, Adam Chmielniak, Agnieszka Kulig
reżyseria i realizacja światła: Paweł Kaprzyk, Michał Baron
realizacja dźwięku: Leszek Siek
realizacja filmowa: Paweł Kaprzyk, Karol Jarzyna, Jakub Witkowski, Wojciech Korpusik, Tomasz Lis, Robert Przewoźnik, Łukasz Huzik
kostiumy: Wybrane elementy strojów ludowych z kolekcji kostiumów scenicznych Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Premiera: 31 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach

Czas trwania: 45 min

Organizator: Polski Teatr Tańca - Instytucja Kultury Samorządu Wielkopolskiego

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. „Śląsk” to dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, którym Zespół zawdzięcza podstawy swojej świetności. Sławę i kunszt wykonawczy budowało wiele pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponadstuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra.
Wielki Ambasador Polski na świecie - zrealizował ponad 9 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Pięć posiada status Złotych Płyt, trzy pokryły się platyną a kilka z nich otrzymało nominację do Polskiej Nagrody Muzycznej „Fryderyka”. W 2022 roku tę prestiżową statuetkę zdobyła płyta „Pieśni współczesne” nagrana wspólnie z Miuoshem. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną.
Od maja 2017 roku Zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Siedzibą Instytucji jest zabytkowy zespół pałacowo–parkowy w Koszęcinie.

fot. Jakub Witkowski

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.