Kurka Wodna albo urojenie

Polski Teatr Tańca Stanisława Taczaka 8

Laureat VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”: równorzędne nagrody indywidualne dla Igora Gorzkowskiego - za reżyserię i Iwony Pasińskiej - za choreografię spektaklu. Artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca - nagroda zespołowa. 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne, 2022

Kurka Wodna albo urojenie - na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza „Kurka Wodna”, „Matka”, „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix”.

Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. Spektakl „Kurka wodna albo urojenie” jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. Odczucie „dziwności istnienia”, absurdalność międzyludzkich sytuacji, brak harmonii, rozpad relacji składa się na dekadencki obraz świata pogrążonego w kryzysie, który zderzając się z rewolucją ostatecznie przestaje istnieć. Motywem przewodnim staje się dramat niespełnionego artysty, który starając się uciec od nieustającej udręki rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej”. Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu - i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni. Jesteśmy jak we śnie, jak w telewizyjnym reality show, w balansie pomiędzy narracją a manifestacją Czystej Formy - nic, co się wydarza, nie jest do końca realne - nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie.

OFERTA EARLY BIRD 
Spektakl 24 lutego:
EARLY BIRD (I pula) U 35 PLN / N 60 PLN // do 3 lutego
EARLY BIRD (II pula) U 45 PLN / N 80 PLN // do 9 lutego
Od 10 lutego bilety w cenie regularnej: U 50 PLN / N 90 PLN

Spektakl 25 lutego:
EARLY BIRD (I pula) U 35 PLN / N 60 PLN // do 4 lutego
EARLY BIRD (II pula) U 45 PLN / N 80 PLN // do 10 lutego
Od 11 lutego bilety w cenie regularnej: U 50 PLN / N 90 PLN

Premiera: 28 grudnia 2020 (online), 29 maja 2021 (na żywo)
Czas trwania: 60 min
Spektakl bez ograniczeń wiekowych, sugerowany dla widzów 14+.

TWÓRCY

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski
Choreografia: Iwona Pasińska
Muzyka: Zbigniew Kozub, Georg Friedrich Händel
Scenografia i kostiumy: Andrzej Grabowski
Współpraca kostiumograficzna, fryzury i makijaże: Adriana Cygankiewicz
Video projekcje: Marek Grabowski
Realizator światła: Przemysław Gapczyński
Realizator dźwięku: Michał Drozda
Obsługa nagrań dźwięku: Zuzanna Majewska
Realizacja i obsługa video projekcji: Michał Drozda
Kierownik techniczny: Dariusz Szych

Artyści-tancerze:
Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Bartosz Dopytalski, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo NamKung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

w rolach:
Edgara, Kurki Wodnej, Ojca, Matki, Tadeusza, Lady Alicji of Nevermore, Korbowskiego, Kucharci, Potworów, Księcia of Nevermore, Krysi, Barona Sakalyia, Bellatrix, Teozoforyka, Dexterowicza, Sir Granda, Lokaja, Zofii z Abencerage'ów Kremlińskiej, Da Strady, Rozpalacza

gościnnie w projekcjach:
Adam Ferency (Michał Węborek), Robert Chodyła (Dziennikarz)

Producent: Polski Teatr Tańca
Zaplecze produkcyjne: Robert Chodyła

W spektaklu wykorzystano utwór Sarabande Georga Friedricha Händla w wykonaniu Cameraty Cambrensis pod batutą Caroline Collier.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.