CZARNY TO MÓJ SZCZĘŚLIWY KOLOR / M.Przybyła

Scena Robocza Grunwaldzka 22 (4 piętro)

Spektakl solowy „Czarny to mój szczęśliwy kolor” to projekt-hybryda łączący teatr tańca, lecture performance, teatr fizyczny, groteskę, teatr dramatyczny i stand up, poruszający zagadnienia dezintegracji ciała w kryzysie zdrowia psychicznego – depresji, w kontekście pracy artystycznej. Jest to próba znalezienia form ekspresji, które w sposób najbardziej autentyczny pozwolą na wyrażanie siebie w życiu i na scenie.

Czarny to mój szczęśliwy kolor jest odnajdywaniem głęboko zakorzenionych potrzeb i wewnętrznego dziecka, zmaganiem się z własnymi demonami oraz oczekiwaniami – zarówno tymi stawianymi wobec siebie samego, jak i tymi, płynącymi ze społecznych norm i kulturowych przekonań. Jest przestrzenią odzyskiwania wolności, i wyzwalaniem się z systemu opresji.
Czarny to mój szczęśliwy kolor to manifest ciała-archiwum, pokrytego tatuażami w postaci cytatów, które mają pełnić funkcję motto, ciała dążącego do ideału i spełnienia oczekiwań. Ukazując figurę mężczyzny dojrzałego, bezbronnego, wrażliwego, pełnego pasji, marzeń i ciekawości.

Czarny kolor to peleryna, maska, tarcza.
Czarny kolor to idol chłopca, guru, wzór do naśladowania.
Czarny kolor to pokój z dzieciństwa, gdzie odbywały się pierwsze pokazy tańca, treningi, kondycjonowanie ciała.
Czarny kolor to figura spełnienia, satysfakcji, sukcesu, cel na końcu drogi.
Czarny kolor to wyspa, utopia, przestrzeń marzeń i wyobrażeń, wyidealizowanej przyszłości. Czarny kolor to pragnienie bycia najlepszym, bycia zwycięzcą.
Czarny kolor to podejmowanie próby, konfrontacja, pojednanie.
Czarny kolor to Flashdance.
Czarny kolor to rozwarstwianie, rozszczelnianie, rozbrajanie.

BIO:
Michał Przybyła - tancerz, choreograf, performer. Jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ukończył program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. Wraz z Dominikiem Więcekiem założył nieformalny kolektyw twórczy Direct Message Collective i stworzył spektakl „Bromance” (koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie) w ramach rezydencji „Nowa Generacja” organizowanej przez Scenę Roboczą w Poznaniu, który został laureatem II Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”, wyróżnienie podczas 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019. Stworzyli również spektakl/instalację ANIMALIA w ramach programu Pawilon Otwarty w Poznaniu.
W latach 2016-2020 był artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Lublinie i Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Szanghaju w Chinach. Współpracował z takimi artystami jak: Yoshiko Waki, Rami Be'er, Jo Strømgren, Maciej Kuźmiński, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Aleksandra Dziurosz, Marta Ziółek, Tomasz Bazan, Marcin Liber, Mikołaj Mikołajczyk.
W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz został rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, gdzie stworzył spektakl „Symetria” oraz „Śmierć i Ofelia”. Wraz z Dominikiem Więckiem był rezydentem TanzFaktur w Köln w Niemczech w ramach programu INKUBATOR 2020. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020/II.

Jego krótka praca solowa „This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing” otrzymała III nagrodę podczas Warszawskiego Konkursu Choreograficznego w 2021 roku, była prezentowana w Krakowie, Gdańsku, Łodzi oraz Wrocławiu.
Jest współtwórcą spektaklu „HUMANIMAL”, który powstał w ramach festiwalu „Rolleercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń” w 2021 roku w Krakowie.
Jako freelancer współpracuje z Teatrem Studio w Warszawie („Panie władzo to są tylko tańce”), Teatrem Powszechnym w Warszawie („Filoktet ex machina”), Fundacją Ciało/Umysł („Na 4. Terra Incognita”), Krakowskim Teatrem Tańca („Okno holenderskie” - nagroda specjalna im. Stanisława Wyspiańskiego dla zespołu artystycznego w 2021 roku), Teatrem Tańca Zawirowania („Tańcząc Boską Komedię”).
W marcu 2022 roku był rezydentem Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.
https://www.michalprzybyla.com

Marcin Miętus - Dramaturg spektaklu „Więcej niż jedno zwierzę” w reżyserii Roba Wasiewicza (2019, Teatr Studio w Warszawie), w którym bierze również udział jako performer. Dramaturg i autor adaptacji powieś ci Joan Lindsay „Piknik pod wiszącą skałą”
w reżyserii Miry Mańki (2020, Teatr Współczesny w Szczecinie), dramaturg spektaklu „MISSPIECE” choreografii i wykonaniu Dominiki Wiak (2022, Krakowskie Centrum Choreograficzne). Rezydent (wraz z Robem Wasiewiczem) „Terenu wspólnego”, w ramach którego powstał „Musical o musicalu Metro” (Komuna Warszawa, 2020). Stypendysta MKiDN Kultura w sieci - dramat „Muzeum rzeczy zagubionych”. Laureat konkursu "Nigdy nie będziesz szła sama" organizowanego przez TR Warszawa (2021). Finalista 10. edycji konkursu choreograficznego 3...2...1...TANIEC! organizowanego przez Krakowskie Centrum Choreograficzne (2021); zdobywca pierwszej nagrody przyznanej przez Weronikę Pelczyńską za solo choreograficzne exit. Stypendysta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na rok 2022.

Przemysław Degórski - Kompozytor, dyrygent, artysta sztuk medialnych; absolwent kierunków: Reżyseria Dźwięku (UAM Poznań, Wydział Fizyki), Media Interaktywne
i Widowiska (UAM Poznań, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), Dyrygentura Symfoniczno - Operowa (Akademia Muzyczna w Poznaniu). W 2018 roku rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Laureat stypendium Młoda Polska (Narodowe Centrum Kultury) w kategorii Muzyka. Jego praktyka artystyczno-badawcza jest skupiona wokół odkrywania bezpośrednich interakcji i zależności pomiędzy dźwiękiem a ruchem, analizowaniu relacji sonicznych w obrębie dźwiękowych środowisk. Współpracował przy produkcjach spektakli teatru tańca, a także przy intermedialnych projektach dźwiękowo-ruchowych z pogranicza art&science (Centrum Badawcze Humanities/Art/Technology w Poznaniu, Poznań skie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe).

Mateusz Bidziński - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Kostiumograf Filmowy i teatralny. Współpracował, m.in. z Teatrem Chorea w Łodzi, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Komuna Warszawa. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych
i grupowych, m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Etnograficznym we Lwowie, Galerii Titanikas w Wilnie. Od 2020 roku prowadzi zajęcia dla studentów I stopnia w Pracowni Kostiumu Teatralnego i Filmowego w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Krystian Szymczak - kostiumograf, scenograf, projektant mody i reżyser świateł. Ukończył kierunki Projektowanie Ubioru i Scenografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
W swojej twórczości łączy teatr z modą, bawi się stylami i konwencjami. Eksperymentuje z formami i tworzy własne tkaniny. Koncentruje się na twórczości teatralnej - scenografii, kostiumie i reżyserii światła. Współpracuje z czołówką polskich reżyserów teatralnych. Pracował w Teatrze Nowym w Poznaniu, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze Capitol w Warszawie, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.