QUATA / PROJEKT MA-JO

Sala Czarna Ratajczaka 44

Współczesna nauka nie pozostawia cienia wątpliwości: Afryka jest kolebką człowieka. Setki tysięcy lat ewolucji przetrwały w afrykańskim genie. W każdym z nas jest cząstka naszych afrykańskich przodków.

Quata to nazwa zabawy, w którą bawią się dzieci w Zimbabwe. Punktem kulminacyjnym gry jest ucieczka przed wężem. W trakcie pracy nad spektaklem okazało się, że ucieczka jest jednym z podstawowych odruchów. Obroną przed złością, lękiem. Wypieraniem tego, o czym nie chciałoby się pamiętać. Czasem instynkt samozachowawczy każe uciekać w sensie dosłownym, szukać nowego miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie.
Spektakl powstał na podstawie rozmów i wspomnień dwóch czarnoskórych aktorek, Bonnie i Pascaline. Bonnie pochodzi z Zimbabwe. Mieszka w Polsce od 18 lat. Tu pracuje. Pascaline jest Ruandyjką. Mieszka w Polsce od 4 lat. Pisze doktorat. Przez pryzmat ich postrzegania Polski i Europy opowiadamy o podróżowaniu, o przemieszczaniu się w dzisiejszym świecie, o mieszkaniu i życiu w obcym kraju, o niemożności schowania się w tłumie.

Reżysera: Marta Strzałko
Scenariusz: Jolanta Kilian, Marta Strzałko, Bonnie Sucharska, Pascaline Aimee Uwineza
Aktorki: Bonnie Sucharska, Pascaline Aimee Uwineza, Marta Strzałko
Muzyka: Zmicier Todar Wajciushkewich
Wykonanie "Säkkijärven polkka": Alexander Szuwalau, bajan
Współpraca scenograficzna i kostiumy: Ania Sieńkowska, Magda Tyran
Dźwięk: Jakub Staśkowiak
Realizacja techniczna: Piotr Najrzał
Jolanta Kilian - koncepcja projektu w ramach, którego powstał spektakl Quata, niektóre teksty, produkcja
Produkcja: Stowarzyszenie Młodych Twórców - "Ku Teatrowi"

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.