SALON POEZJI / WŁODZIMIERZ PRESS

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e

Salon Poezji / Włodzimierz Press
Poezja

Premiera: 24 września 2022
Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Sezon 2022/2023 z Salonami Poezji rozpoczniemy mocnym akcentem. Gościem 76. odsłony będzie aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy, Włodzimierz Press. O oprawę muzyczną zadba nasza altowiolistka, Kinga Tarnowska.
Włodzimierz Press jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Był w zespole kilku warszawskich teatrów: Praskiego Teatru Ludowego (od 1966 roku Teatru Ludowego), Teatru Dramatycznego, Studia im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracował także z innymi stołecznymi teatrami: za Dalekim, Powszechnym im. Zygmunta Hübnerana Woli, Centrum Artystycznym M25, Syrena, Bajka, HOTELOKO, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, a także z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Obecnie można go oglądać gościnnie w Teatrze Narodowym w Idiocie Fiodora Dostojewskiego (reż. P. Miśkiewicz). Wcześniej na tej scenie zagrał w takich spektaklach jak: Bezimienne dzieło Stanisława Ignacego Witkiewicza i Udręka życia Hanocha Levina (oba w reż. J. Englerta) , Mewa Antona Czechowa (reż. A. Glińska) oraz Operetka Witolda Gombrowicza (reż. J. Grzegorzewski). Za rolę Gunkela w Udręce życia, w 2012 roku został uhonorowany Feliksem Warszawskim w kategorii "najlepsza drugoplanowa rola męska". Na dużym ekranie zadebiutował w 1963 roku w Rozwodów nie będzie w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego. Później wystąpił w takich tytułach jak m.in.: Rytm serca (reż. Z. Kamiński), Paradygmat, czyli potęga zła (reż. K. Zanussi), Europa Europa (reż. A. Holland), Demon (reż. M. Wrona), Czarna owca (reż. A. Pietrzak). Największą sławę przyniosła mu rola w serialu Czterej pancerni i pies (reż. K. Nałęcki), gdzie wcielił się w postać Grigorija Saakaszwiliego. Za tę kreację otrzymał nagrodę ministra obrony narodowej I stopnia, przyznanej realizatorom i wykonawcom ról w tym tytule. Jego głos znany jest z wielu filmów animowanych, gdzie wcielił się w takie postaci jak: Kot Sylwester, Smerf Łasuch, duszek Casper, żaba Kermit, Kapitan GrotmanVerminous Skumm w Kapitanie Planecie. Można go było również usłyszeć jako Codringhera w serialu Wiedźmin.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasie, na stronach www.teatr-muzyczny.pl oraz Bilety24.pl. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 i 502 751 213 oraz pod adresem [email protected].

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.