Finał Poznańskiej Ligi Debat

   

Wydarzenie odbędzie się 24 maja w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP i wyłoni zwycięzcę drugiej największej ligi debat oksfordzkich w Polsce. Czwarty sezon Poznańskiej Ligi Debat skończy się debatą finałową pomiędzy II LO a V LO w Poznaniu oraz debatą o trzecie miejsce I LO z Poznania z LO ze Środy Wielkopolskiej.

Finał Poznańskiej Ligi Debat odbędzie się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP. W debacie o tytuł mistrza Poznania zmierzą się ze sobą V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej i II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu z Poznania, a w debacie o trzecie miejsce I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego z Poznania z Liceum Ogólnokształcące ze Środy Wielkopolskiej im. Powstańców Wielkopolskich. Drużyny, które znalazły się w finale, składają się z mówców, którzy doskonale sobie poradzili w fazie grupowej i ćwierćfinale.

Poznańska Liga Debat to turniej debat oksfordzkich dla szkół średnich z Wielkopolski. Odbywa się w trakcie roku szkolnego od czterech lat i przez ten czas stała się największą ligą debat oksfordzkich w Polsce. Każda runda Poznańskiej Ligi Debat odbywa się we współpracy z poznańskim środowiskiem akademickim. Tezy dla debatujących tworzą dydaktycy i badacze poznańskich uczelni (UAM, UEP, PP, UMP), a same debaty odbywają się w murach tych instytucji. Dzięki temu młodzi ludzie mają szansę zapoznać się nie tylko z konkretną uczelnią, ale także z ich potencjalnymi nauczycielami i tematami, którymi będą zajmować się na studiach. Pozwala to nam uczynić PLD nie tylko miejscem integracji przyszłych liderów, ale także ważnym etapem ich intelektualnego rozwoju, gdzie mogą zapoznać się z poznańskim wkładem do nauki polskiej i światowej.

Debata oksfordzka to jeden z najpopularniejszych formatów debat wykorzystywanych w działalności edukacyjnej. Debatujący znają tezę na dwa tygodnie samą debatą, dzięki czemu mogą opanować temat i przygotować merytoryczne wystąpienia. Każda z drużyn ma w składzie czterech mówców. Debatę ocenia skład sędziowski, w którego pracach uczestniczy również sędzia-ekspert (pracownik naukowy uniwersytetu współorganizującego daną rundę Poznańskiej Ligi Debat), który decyduje, która z drużyn poradziła sobie lepiej na poziomie argumentacji i kontrargumentacji. Debata oksfordzka pomaga rozwijać zdolności komunikacyjne i krytycznego myślenia oraz promuje aktywne i świadome uczestnictwo w życiu publicznym.

Poznańską Ligę Debat organizuje Fundacja Projekty Edukacyjne, której prezesem jest Jan Piosik. Jej misją jest wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego, w tym promowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu publicznym, społecznym oraz gospodarczym, w szczególności poprzez podnoszenie poziomu debaty publicznej i kultury słowa oraz rozwój kompetencji komunikacyjnych wśród obywateli. Partnerami przy organizacji Poznańskiej Ligi Debat są Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, Wydział Historii UAM, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu. Patronatów honorowych udzielił Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Młodzieżowa Rada Miasta Poznania.